Yaman Teknik (Sol 2)
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Naturel Piknik (Sol 4)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

İşte Temmuz’da memur ve emekliye beklenen zam oranı!

Enflasyon oranı her ay belirli tarihlerde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanıyor. Ama temmuz ayında açıklanacak orana göre memur ve emekli için çok önemli.

20 Haziran 2022 Saat: 05:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.470 kez okunmuştur

İşte Temmuz’da memur ve emekliye beklenen zam oranı!
İşte Temmuz’da memur ve emekliye beklenen zam oranı!

Enflasyondan doğan fark maaşlara zam olarak yansıyor. 2022-2023’teki mali ve sosyal hakları belirleyen 6. dönem toplu sözleşmeye göre de memur ve emeklileri temmuz ayında maaşlarını yüzde 7 zamlı alacak. Yine toplu sözleşmeye göre Ocak-Haziran dönemindeki 6 aylık enflasyonun yüzde 5’i aşması halinde de aradaki fark maaş zammına eklenecek.

YÜZDE 37.64'LÜK ZAM
TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyon yüzde 35.64 olduğuna göre; şimdiden memur ve emeklileri için yüzde 30.64’lük enflasyon farkı oluşmuş durumda. Bunun üzerine toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 7 zam da eklenince memur ve emeklileri için şimdiden yüzde 37.64’lük zam görülüyor. Ama son ve kesin rakam için gözler temmuz ayında açıklanacak son enflasyon rakamında olacak.

ASGARİ ÜCRETE 6 AYLIK ENFLASYON ORANINDA ARTIRIM
Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret görüşme masasında işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ile görüştü. Asgari ücret için artık gözler Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığının yürüttüğü çalışmalarda olacak. Kurumların hazırladığı raporları ele alınacak. Çalışmalarda olası artışın nasıl olabileceğine ilişkin seçenekleri ortaya konacak. Asgari ücrete ara zamda 6 aylık enflasyon oranında artırım, yıllık enflasyon farkının yansıtılması, işverenin prim yükünün hafifletilmesi formülleri üzerinde çalışılıyor. Hazırlanan rapora göre asgari ücretle ilgili atılacak adımın netleşmesi bekleniyor.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑