Kılıç Elektrik
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Ata Fırın
Yaman Teknik (Sol 6)
Tonguçlar (Sağ 1)
Dinç Mühendislik Masaüstü
kocyigit (sağ blok 3)
Naturel Piknik (Sağ 4)
Dönmez İnşaat (Sağ 5)

Kültür

İlk bilimsel sualtı kazısı Kerpe’yi incelendi

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, Kocaeli’nin Karadeniz kıyılarında gerçekleştirilen ilk bilimsel sualtı kazısı olan Kerpe’yi ziyaret etti.

19 Eylül 2022 Saat: 09:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.024 kez okunmuştur

İlk bilimsel sualtı kazısı Kerpe’yi incelendi
İlk bilimsel sualtı kazısı Kerpe’yi incelendi

Kazı Başkanı ve Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Bilir eşliğinde Kandıra Kerpe Sahili (Plaj) alanına dalış yapılarak incelemelerde bulundu.

Kazı çalışmalarına 2020 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri doğrultusunda devam edilmektedir. 2022 yılı çalışmalarına Kocaeli Valiliği ve İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından desteklenmekte olup Kocaeli Büyükşehir ve Kandıra Belediyesi de katkı sunmaktadır. Çalışmalar Turizm açısından son derece önemli olup Arkeopark park ve Müze projesiyle farklı bir boyut kazanacaktır.

Bilindiği gibi dalış turizmi yüksek profilli turist çekmek isteyen ülkeler için son derece önemli bir turizm çeşidi olup az gelişmiş turizm alanlarının kalkınması için son derece önemli çalışmalardır. Ayrıca çalışmalar bölge tarihinin aydınlatılmasında önemli veriler sunarak Antik Çağdan Osmanlı Dönemi’ne kadar bölgeye gelen ve gönderilen ürünler hakkında somut verilere ulaşılması hedeflenmektedir.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑