Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Yaşam

Tarım Fuarı’na 100 bin ziyaretçi

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Doğu Marmara Tarım Fuarı’na, tarımla ilgili tüm sektörler katılırken, 100 bini aşkın kişi de 3 farklı salonda bulunan stantları ziyaret etti

15 Nisan 2018 Saat: 23:03
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.148 kez okunmuştur

Tarım Fuarı’na 100 bin ziyaretçi
Tarım Fuarı’na 100 bin ziyaretçi

Öncülüğünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı, Kocaeli Sanayi Odası ve TÜYAP’ın destekleriyle gerçekleşen Doğu Marmara Tarım Fuarı, yoğun ilgi gördü. 5 gün süre ile devam eden Fuarı, şuana kadar 100 bini aşkın vatandaş ziyaret etti. Fuarda gerçekleşen yem bitkisi tohumu, doğal mineral vitamin içeren yem katkı maddesi, Kandıra Karpuzu tohumu gibi birçok ücretsiz destekleme ve yüzde 50 hibeli projelerden çiftçiler yararlandırıldı. Ayrıca fuara katılan 100’e yakın firma, gelecek sene de düzenlenecek olan tarım fuarı için şimdiden yer talebinde bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan

TARIM SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİ
Türkiye genelinde tarımla ilgili sadece belirli alanlarda fuarlar düzenleniyor. Kocaeli’nde gerçekleşen Doğu Marmara Tarım Fuarı’nda ise sera, sulama, ısıtma, ilaç, gübre, bilgisayarlı kontrol sistemleri, tohum, yem, fide, peyzaj gibi tarımla ilgili tüm sektörlerin yer alması özelliğiyle öne çıktı. Bu doğrultuda Fuara katılan çiftçi, üretici, mühendis, sektör girişimcileri, araştırma enstitüleri, ilgili kuruluşlar ve vatandaşlar, tarımla ilgili tüm sektörlere ait ürün örneklerinin hepsini bir arada tanıma fırsatı yakaladı.

GELECEK SENE İÇİN YER TALEBİ

Bu sene Kocaeli’nde Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde ilk kez düzenlenen Doğu Marmara Tarım Fuarına vatandaşların yanı sıra tarım sektöründen 100’e yakın firma ve 200 marka katıldı. Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Tarım Fuarı’nda firmalar 3 ayrı salonda yeni teknolojik ürünler ve gelişmeleri katılımcılara tanıtma fırsatı buldu. Fuara ilginin yoğun olması nedeniyle firmalar, önümüzdeki sene de düzenlenecek olan Tarım Fuarı için şimdiden yer talebinde bulunmaya başladı.

Ä°lgili resim

ÇİFTÇİLERE YEM VE TOHUM DESTEĞİ
Fuarda yem tohumu destek projesi kapsamında, bin 30 dane, silajlık mısır, inokulant (silaj yapım malzemesi) ve süt otu desteği verildi. Hayvancılıkta döl tutmayı, et ve süt verimini arttıran ve hastalıklardan korunmayı sağlayan doğal mineral vitamin içerenyem katkı maddesi ilk defa çiftçilerin kullanımına sunuldu. Yem katkı maddesi büyükbaş ve küçükbaş premiksi olarak formüle edilip, yaklaşık 100 çiftçimize ar-ge kapsamında yüzde 50 hibeli desteklemesi gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Doğu Marmara Tarım Fuarı ile ilgili görsel sonucu

KANDIRA KARPUZU İÇİN TOHUM DAĞITIMI
Tat aroması ve su oranıyla ünlü Kandıra Karpuzu Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ürünler arasında yer alıyor. Fuarda, Kandıra Karpuzu yetiştirmeye, arttırmaya yönelik projeyle, 100 üreticiye yüzde 50 hibeyle yüksek verimli karpuz tohumu desteklemesi yapıldı. Karpuz tohumu desteğiyle üretimin arttırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Doğu Marmara Tarım Fuarı ile ilgili görsel sonucu

BÜYÜKŞEHİR TARIMI DESTEKLİYOR
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler ile çiftçilere, tarım danışmanlığı desteği yürütüyor. 2010 yılından bu yana tarım ve hayvancılık ile ilgili, çiftçilerden gelen talepler ve üretimde yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik projeler uygulanıyor. Bu kapsamda yaklaşık 9 bine yakın çiftçiye yüzde 50 hibeli üretim materyali ve tarım danışmanlık destekleriyle modern tekniklerin yerinde öğretilmesi, eğitim çalışmaları yapılıyor. Ayrıca her yıl sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde, yem bitkisi tohumu desteklemesi yapılıyor. Bugüne kadar çiftçilere, 3 bin 100 ton yem bitkisi tohumu desteği verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
daş
Coşkun Kırtasiye