Yaman Teknik (Sol 1)
Kandıra Oto Galeri (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Pandemi Değerlendirme Toplantısında Kocaeli için yeni kararlar

Pandemi Değerlendirme ve İstişare Toplantısında konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, denetimlere rağmen verilerin hastanede yatan hasta sayısına, yoğun bakımda yatan hasta sayısına yansımadığını ifade etti.

4 Mayıs 2021 Saat: 03:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 958 kez okunmuştur

Pandemi Değerlendirme Toplantısında Kocaeli için yeni kararlar
Pandemi Değerlendirme Toplantısında Kocaeli için yeni kararlar

Tam Kapanma sürecinde Kocaeli’de gerçekleştirilen çalışmalar değerlendirilerek salgının yayılmasını engellemek için alınan tedbirlerin gözden geçirildiği Pandemi Değerlendirme ve İstişare Toplantısı yapıldı. Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapılan toplantıya, Vali Yardımcıları Abdul Rauf Ulusoy, Suat Yıldız ve Aslan Avşarbey, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan ve sağlık müdürlüğü yetkilileri katıldı

Toplantıda konuşan Vali Yavuz, tam kapanmanın etkisinin henüz tam olarak görülemediğini, önümüzdeki süreçte daha net bir şekilde görülebileceğini ifade etti. Vali Yavuz, “Valilik tarafından başlatılan ve ilçelerde devam eden denetimlerin güzel etkileri oldu. Bu memnuniyet verici bir durumdur ama verilerin hastanede yatan hasta sayısına, yoğun bakımda yatan hasta sayısına çok yansıdığını söyleyemeyiz. Gördüğüm kadarıyla aktif vakalarda yaklaşık 7 bin civarında düşüş olmuş. Vaka sayılarındaki bu düşüşün devam etmesi için lütfen tedbirlere uyalım.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan’ın yaptığı sunumun ardından pandemi sürecinde ilimizde gerçekleştirilen çalışmalar ve alınan tedbirler değerlendirilerek karşılıklı istişareler yapıldı.

Toplantıda alınan kararlar ise şöyle;

• Covid-19 pozitif ve temaslılarına daha hızlı ulaşarak hastalığın yayılımını engellemek için yürütülen filyasyon çalışmaları, tespit edilen hastaların ilaçlarının gerekirse sağlık kurumları tarafından evlerine götürülerek erken dönemde başlanması, Covid 19 pozitif hastaların evden hastaneye, hastaneden eve transferlerinin gerekli tedbirler alınıp kamu kurumlarının araçları ile yapılması uygulamalarına aynı titizlikle devam edilecek.

• Gerekli görülmesi halinde Covid 19 bulaş riskini engellemek için tüm ilçelerde daire, bina, sokak, cadde ve mahalle düzeyinde karantina tedbirleri uygulayarak, ilgili tedbirleri gösterir tabelaların asılmasının sağlanmasına, evlerinde izolasyon şartları uygun olmayan Covid 19 pozitif ve temaslı vatandaşlarımızın izolasyon süreçlerini Valiliğimizce tahsis edilen KYK yurtlarında misafir edilerek tamamlatılmasının sağlanacak.

• Pandemi ile mücadelede toplumsal farkındalığı artırmak adına, Kaymakamlıklar, İl/İlçe Sağlık Müdürlükleri ve ilgili diğer kurum/kuruluşlar tarafından sosyal medya ve iletişim kanallarının daha etkin kullanılmasına, Covid 19 bulaş riskini artırdığı düşünülen ev ziyareti ve toplantıların azaltılması için etkili görsel materyaller kullanarak ev hanımları başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza yönelik yapılan bilgilendirme çalışmalarına titizlikle devam edilmesine, hastalığın bulaş riskini azaltmak için toplu iftar, sahur ve bayramlaşma programlarının yapılacak.

• 14 Ocak 2021 tarihinde ilimizde de başlatılmış olan çalışmalar kapsamında; bugüne kadar 307.553 birinci doz, 204.354 ikinci doz olmak üzere toplam 511.907 doz aşı uygulaması yapılmıştır. 55 yaş ve üzeri aşı hakkı olan tüm vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığımıza ait uygulamalardan randevu oluşturarak ilimizdeki sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak aşı yaptırabilmektedir. Vatandaşlarımızın tamamının ivedilikle aşılanmasının sağlanması için Kaymakamlıklarımız ve İl/İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülen çalışmalara titizlikle devam edilmesine, vatandaşlarımıza aşı randevusu alınması dâhil ihtiyaç duyulan tüm konularda yardımcı olunmasına, evlerinden çıkamayacak ve bakıma muhtaç olanlar başta olmak üzere, risk grubunda olup aşı hakkı tanımlanan tüm vatandaşlarımızın gerekli görülmesi halinde mobil aşı ekipleri tarafından evlerinde aşılanmasının sağlanacak.

• 4 Mart 2021 tarihinden itibaren ülkemiz geneli ile birlikte ilimizde de yeni dinamik denetim modeline geçilmiş olup, geniş katılımlı, yoğun, etkin ve yeni bir anlayışla sürdürülen bu denetimlere sosyal hareketliliği azaltmak için vatandaşlarımıza yönelik bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verilerek tam kapanma döneminde de titizlikle devam edilecek.

• Denetimlerde özellikle marketlerde müşteri yoğunluğunu engelleyecek tedbirlerin alınmasının sağlanmasına, sokağa çıkma kısıtlamasında muafiyetin kötüye kullanımına yönelik denetimlerin artırılmasına ve tespit edilmesi halinde gerekli idari işlemlerin tesis edilmesine, site içerisindekiler de dahil çocuk oyun parklarının kapatılmasına ve bu alanların belediyeler tarafından şeritlerle çevrilecek.

• Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin sitelerde de uygulanmasını temin etmek için yönetimlerine sorumluluk verilmiş olup, bu kapsamda site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin uyarılmalarına, sosyal hareketliliği azaltmak için ortak alanlarının kullanılmamasının sağlanmasına, karar verildi.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑