Yaman Teknik (Sol 1)
Kandıra Oto Galeri (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Eğitim

O tohumlarla yoncanın kanserini yendiler

Önceden yoncanın kanseri olarak bilinen ‘küsküt’ sebebi ile verim alamayan çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı tohumlar ile yüzde 25 ürün artışı sağladı.

23 Kasım 2015 Saat: 00:20
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 6.144 kez okunmuştur

O tohumlarla yoncanın kanserini yendiler
O tohumlarla yoncanın kanserini yendiler

Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere sağladığı desteklerle kentin önemli bir ihtiyacını gideriyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü tarafından çiftçilere dağıtılan yüzde 50 hibeli tohumlar, bu desteklerin arasında dikkat çekiyor. Çiftçilere buğday, arpa, yulaf, korunga, mısır gibi tohumlar dağıtılırken, bu sayede önemli kazanımlar elde ediliyor.

 

KÜSKÜTTEN KURTULDULAR

Kandıra Araman Köyü’nde de çiftçi vatandaşların memnuniyeti hakim. Büyükşehir Belediyesi tarafından yonca tohumu alan 13 çiftçi artık istediği verimi alamamaktan dolayı şikayetçi değil. Aldıkları tohumların hastalıklara karşı dayanıklı sertifikalı tohum olduğu için yoncanın kanseri olan küskütten kurtulan çiftçiler, böylece verim artışı da sağladı. Küskütten kurtulan çiftçiler, verim artışı alarak hayvanlarına sağlıklı ve kaliteli yem yedirebildi.

 

YÜZDE 25 VERİM SAĞLADI

Parazit bir bitki olan ve yoncanın kanseri niteliğindeki küskütün yonca tarlalarına bulaştığı zaman bir tarlayı yok edebildiğini ifade eden çiftçiler, ”Büyükşehir Belediyesi’nin bize verdiği yonca tohumları ile bazen yıllarca mücadele ettiğimiz küskütten kurtulduk. Bazen bütün emeğimiz bile heba oluyordu. Artık gönül rahatlığıyla yoncamızı ekip 6-7 mahsul alabiliyoruz. Bu sayede yüzde 25 verim artışı yakaladık” şeklinde konuştu.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑