Yaman Teknik (Sol 2)
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Kocaeli'nde Kira fiyatları da daire sayısı da yüzde 100 arttı

Kocaeli genelinde kiralık daire sayısı yüzde yüz artarak bin 948’e yükselirken kira fiyatları ise yüzde yüz artarak 4 bin liranın üstüne çıktı. Kocaeli genelinde bin 948 kiralık daire bulunurken Kandıra ise 19 kiralık daire bulunuyor.

27 Eylül 2022 Saat: 07:58
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.912 kez okunmuştur

Kocaelinde Kira fiyatları da daire sayısı da yüzde 100 arttı
Kocaeli'nde Kira fiyatları da daire sayısı da yüzde 100 arttı

Konut fiyatındaki artışa rağmen düşmeyen fiyatlar ve kente geri dönen 100 bini aşkın öğrencinin barınma sorunu yaşayıp yaşamayacağı ise önümüzdeki günlerin merak konusu oldu
2021 yılında okulların açıldığı dönemde pandemi sonrası kira fiyatlarının yüzde 46 arttığını görmüştük. O dönemde Türkiye’ nin en çok kullanılan emlak sitelerinden olan Sahibinden.com isimli sitede Kocaeli genelinde 806 kiralık daire bulunduğunu haber yapmıştık. Bu yılın aynı döneminde ise kiralık daire sayısı bin 948’e çıktı. Kiralık daire sayısının yüzde yüzü aşan şekilde artmasına karşın kira fiyatları ise aynı şekilde artışa devam ederek geçen dönemin fiyatlarına göre yüzde yüze yakın zamlandı.

KİRALIK DAİRE SAYISI BİN 948
Kocaeli genelinde bin 948 kiralık daire bulunurken en çok daire bulunan ilçe 567 daire ile İzmit olurken en az bulunan daire ise yine 6 daire ile Dilovası oldu. Birçok ilçede daire sayısı 2 katına çıktığı görüldü. İlçelere göre kiralık daire sayısı ise alfabetik sıraya göre şu şeklinde: Başiskele-200, Çayırova-97, Darıca- 255, Derince-121,Dilovası-6, Gebze-274,Gölcük-139,İzmit-567,Kandıra-19, Karamürsel-2828 ve Körfez-114 kiralık daire bulunuyor.

AYNI MAHALLEDE 2 DAİRE BİRİ 800 TL BİİR 15 BİN TL
Kocaeli Genelinde en ucuz daire Kandıra’nın Kerpe bölgesinde 400 TL’ye bulunurken en pahalı daire ise 47 bin TL ile Başiskele Yuvacık’ta bulunan 3 katlı özel bir mülk oldu. Fiyat uçurumu nüfusun yoğunlukta olduğu İzmit ve Gebze’de ise fiyat uçurumu belirgin şekilde görüldü. İzmit’te en ucuz daire Malta Mahallesi’nde bulunan 1+1 bir daire 750 TL’den kiralanırken en pahalı kiralık daire ise 13 bin 500’den Bağçeşme’de bulunan ultra lüks bir daire oldu. Gebze’de ise en ucuz ve en pahalı daire de Güzeller Mahallesi’nde bulunuyor. Mahallede bulunan bir daire 800 liradan kiralanırken başka bir daire ise 15 bin TL’den kiralık oldu.

KİRA FİYATLARI YÜZDE YÜZ ARTTI
Kocaeli genelinde geçen yıl ortalama kira fiyatları 2 bin ile 2 bin 500 lira olurken bu yıl 4 bin ile 5 bin arasına geldi. Kiralık konut sayısı iki katına gelirken fiyatlarda aynı şekilde artması göze çarptı. Öğrencilerin gelişi ile birlikte kent nüfusunda ani yükselme ve kentte hareketlilik yaşanmaya başlandı. Sadece Kocaeli Üniversitesi’nin 90 bine yakın öğrencisi bulunurken diğerleri ile birlikte bu rakam 100 bini aşıyor. Geçen yılın rakamlarına göre özel ve devlet yurtlarının yatak kapasitesinin 15 bin olduğu düşünülürse öğrenci barınma sorunun bu yıl devam etmediğini söylemek pek de mümkün değil.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑