Yaman Teknik (Sol 1)
Eriş Organizasyon (Sol 2)
Naturel Piknik (Sol 3)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Ekonomi

Kocaeli devlete en fazla kazanç sağlayan il oldu

TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılına ait nüfus verilerine göre; Kocaeli nüfusu 2020 yılına göre kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olduğunu söyledi.

5 Şubat 2022 Saat: 01:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 536 kez okunmuştur

Kocaeli devlete en fazla kazanç sağlayan il oldu
Kocaeli devlete en fazla kazanç sağlayan il oldu

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan İller İtibariyle Merkezi Yönetim Bütçe İstatistikleri il Bazında Vergi Gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu, “İlimiz 2021 yılında 110 milyar 216 milyon TL vergi ödemiştir. Bu rakam, Türkiye genelinde 104.9 milyar TL olan 66 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazladır. Kocaeli aynı zamanda yüzde 90,29’luk vergi tahakkuku ile birinci sırada yer almaktadır. Diğer taraftan, açıklanan 2021 yılı nüfus verilerine göre Kocaeli’nin kişi başı ödediği vergi 54 bin 202 TL oldu. Türkiye ortalamasının 13 bin 755 TL olduğu göz önüne alındığında, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il oldu” dedi.

DEVLETİN KİŞİ BAŞI HARCAMASI
Kocaeli’de kişi başına devletin harcaması 5 bin 793 TL olduğunu belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İlimiz, ülkemiz bütçesine kişi başına 54 bin 202 TL vergi geliri sağlamasına karşılık, Kocaeli’ye kişi başına yapılan harcama sadece 5 bin 793 TL’dir. Bu harcama Türkiye ortalaması olan 18 bin 890 TL’nin çok altında kalmaktadır. Ülkemiz genelinde kişi başına devletin ortalama harcadığı miktar kadar ilimizde de harcama yapılması durumunda, ilimizin birçok altyapı eksikliklerinin de giderilebileceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑