Kılıç Elektrik
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Ata Fırın
Yaman Teknik (Sol 5)
Tonguçlar (Sağ 1)
Bambi Yatak (Sağ 2)
Naturel Piknik (Sağ 3)
Dönmez İnşaat (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Sağlık

İl Sağlık Müdürü Pehlevan; "Kocaeli’de hasta yok ama biz hazırlıklıyız"

Covid-19’un en etkili varyantlarından olan Omicron’un mutasyona uğraması ile ortaya çıkan Eris varyantı Türkiye’de de görüldü. Kocaeli’de henüz varyantın görülmediğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, olası bir salgına karşı hazır

20 Eylül 2023 Saat: 07:38
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 778 kez okunmuştur

İl Sağlık Müdürü Pehlevan; Kocaeli’de hasta yok ama biz hazırlıklıyız
İl Sağlık Müdürü Pehlevan; "Kocaeli’de hasta yok ama biz hazırlıklıyız"

Dünya’da 2019 yılında başlayan ve tüm ülkeleri kasıp kavuran Covid-19’un yeni varyantları eski günlere dönme korkusuna neden olmaya başladı. Son varyant olan Eris’in birçok ülkede ortaya çıktı ve geçtiğimiz hafta Türkiye’de de 9 vakanın olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Türkiye’de görülmeye başlanan yeni varyantın Kocaeli’de olmadığını söyleyen İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, Kocaeli’nin olası vakalara karşı hazırlıklı olduğunu kaydetti.

TEST KAPASİTEMİZ VAR
Şu anda Kocaeli’de Eris varyantının olmadığını belirten Pehlivan, “Ancak bu olmayacağı anlamına gelmez. Biz olası bir salgına karşı hazırlıklıyız. Mevcutta günlük 10 bin test yapacak kapasitemiz var ve bu 20 bine çıkartılabiliyor. Test kitlerimizde sorun yok. Vatandaşlarımızın endişelenmesine gerek yok. Olası bir vakada sadece yaşlılarımızı ve risk grubunda olan vatandaşları koruyarak süreci atlatırız” dedi.

ERİS’İN BELİRTİLERİ
Eris varyantının diğer varyantlardan daha hızlı yayılması nedeniyle Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi endişe yaratan varyantlar listesine alındığını duyurdu. Bunun üzerine birçok ülke kendi iç önlemlerini almaya başladı. Varyantın en belirgin belirtileri Omicron varyantına benzer boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, baş ağrısı ve kas ağrısı. Ancak doktorlar bu varyantın üç kritik belirtisinin hapşırmak, hassas sinüsler ve burun tıkanıklığı olduğuna dikkat çekiyor.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑