Yaman Teknik (Sol 1)
Eriş Organizasyon (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Arazi toplulaştırma çalışmaları Şeker başkanlığında masaya yatırıldı

Derince ve Körfez’de devam eden toplulaştırma çalışmaları AK Parti Milletvekili İlyas Şeker başkanlığında masaya yatırıldı

21 Haziran 2021 Saat: 07:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.607 kez okunmuştur

Arazi toplulaştırma çalışmaları Şeker başkanlığında masaya yatırıldı
Arazi toplulaştırma çalışmaları Şeker başkanlığında masaya yatırıldı

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi İlyas Şeker, Derince ve Körfez ilçelerindeki toplulaştırma çalışmaları hakkında istişare ve değerlendirmede bulunmak üzere DSİ 1. Bölge Müdürü Yüksel Tazegül’ü ilimize davet ederek bir toplantı gerçekleştirdi. Milletvekili Şeker başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, AK Parti Derince İlçe Başkanı Koray Merdan, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Ramazan Tuna, DSİ bölge müdürlüğünde görevli ilgili şube müdürleri, müteahhit firma yetkilileri ve toplulaştırma çalışmaları yapılan mahalle muhtarları katıldı.

‘DERİNCE’DE SONA GELİNDİ’
Yapılan toplulaştırma çalışmasından çiftçimizin kazançlı çıkacağını ifade eden Kocaeli Milletvekili Şeker; “Çiftçimizin dağınık halde bulunan ve ekonomik açıdan tarımsal işletmeye uygun olmayan büyüklükteki tarlalarının verimlilik durumları dikkate alınarak uygun büyükte çıkarılıyor. Oluşturulan bu yeni tarlaların tesviye edilmesi, yol ve su kanallarını yaparak çiftçimizin daha çok kazanç elde etmesi adına çalışmaları sürdüren DSİ 1.Bölge Müdürü Yüksel Tazegül Bey’e, beraberindeki heyete ve işi yapan firmaya teşekkür ederim. Yaklaşık 25 milyon TL bedelle ihalesi yapılan Derince ilçemizde 7, Körfez ilçemizde de 8 mahalleyi kapsayan toplulaştırma çalışmalarında Derince ilçemizde sona doğru gelindi. Körfez ilçemizde çalışmalar devam ediyor” dedi.

‘BÜYÜK ORANDA MEMNUNİYET VAR’
AK Parti Derince İlçe Başkanlığı'nın yaptığı programlar çerçevesinde muhtarlardan gelen talepler üzerine bu toplantıyı düzenlediklerini ifade eden Şeker, “Yapılan toplantıda muhtarlarımızı, belediye başkanımızı, meclis üyelerimizi tek tek dinledik. Derince ilçemizin Tahtalı, Geredeli, Terziler, Çavuşlu, Toylar, Kaşıkçı ve Karagöllü mahallelerini kapsayan toplulaştırma projesinde toplamda 8350 hektarlık alanda çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızda yüzde 90’ların üzerinde bir memnuniyetin olduğunu görmek bizleri sevindirdi. Bu memnuniyet Kandıra bölgesinde yapacağımız toplulaştırma projesi için de bizleri ümitlendirdi” şeklinde konuştu.

‘EKSİKLİKLER NOT ALINDI’
Açıklamasını sürdüren Milletvekili Şeker, "Daha az zaman, iş gücü ve sermaye ile üretim faktörlerinden en iyi biçimde yararlanarak tarımsal üretimi ve tarımsal işletmelerin verimliliğini artırmak ve kırsal kesimdeki nüfusun hayat standartlarını yükseltmek amacı ile yapılan toplulaştırma çalışmalarında, çalışma sonlandıktan sonra bazen arazi şartlarına göre yeni ihtiyaçlar hasıl olabiliyor. Yapılan toplantıda muhtarlarımızın dile getirdiği bazı ufak eksiklikler firma ve DSİ yetkilileri tarafından not alındı. Bizler de bu eksikliklerin en kısa sürede tamamlanmasını istedik. Proje dışı yapılacak yol ıslah çalışmalarında Derince Belediye Başkanımız Zeki Aygün Bey'in vereceği katkı için de şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.

KÖRFEZ’DEKİ SON DURUM
Körfez ilçesindeki toplulaştırma çalışmalarından da bahseden Şeker, “Körfez ilçemizde Cuma, Çıraklı, Himmetli, Osmanlı, Karayakuplu ve Kutluca mahallelerini kapsayan ve toplamda 6250 hektarlık alanda yapılacak olan toplulaştırma projesinde çalışmalar devam ediyor. Cumaköyü Mahallesi’nde tamamlanan tapu tescil işlemleri sonrası hak sahiplerine tapular verildi. Çıraklı Mahallesi’nde proje kapsamında oluşan yeni tarlaların tescil işlemleri, Himmetli Mahallesi’nde ise kadastro kontrol işlemleri devam ediyor. Osmanlı ve Karayakuplu’da ise 1. Askı süreci devam ediyor. Kutluca’da ise 1. askı hazırlık süreci devam ediyor” ifadelerini kullandı.

‘BAKAN BEYLE KONUYU GÖRÜŞTÜK’
Geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Milletvekili Şeker, “Bakan Bey’e de konuyu aktardım. Toplulaştırma çalışmaları sonrasında oluşturulan tarlaların optimal büyüklükte olmasını örneğin beş dönümün altında tarla büyüklüğünün olmaması gerektiğini ifade ettim. Aksi halde oluşturulan küçük tarlalar, tarım dışı kullanımı teşvik eder ve böylelikle toplulaştırma çalışması maalesef amacına uygun yapılmamış olur. Bu konuda yasal bir düzenlemenin de yapılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘ÇÖZÜM ODAKLIYIZ’
Şeker son olarak “DSİ 1.Bölge Müdürümüze aktardığımız eksiklikleri gidermek için bu ay sonuna kadar keşif çalışmalarını tamamlama ve gerekli önlemleri alma konusunda kendisinden söz aldık. Bu şehrin bir vekili olarak vatandaşlarımızdan gelen talepler her zaman en büyük önceliğimiz. Bu sebeple yaptığımız çalışmalarda her daim çözüm odaklıyız ve bunun için de her zaman müdürümüzden muhtarımıza her kademedeki vatandaşımızı sürece dahil edip en kısa zamanda sonuca ulaşmayı hedefliyoruz. Vermiş olduğu destekler doğrultusunda elde edilen tarımsal hasıla ile Avrupa’da lider konuma gelmemizi sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tarımda kalkınma adına emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑