Yaman Teknik (Sol 1)
Kandıra Oto Galeri (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Siyaset

Üniversiteli genç işsizlere istihdam müjdesi

Kanun Teklifinin gerekçesi hakkında bilgi veren Tarhan’ın açıklamasına göre, “Türkiye’de ekonomik ve toplumsal kriz derinleşti. Çalışan insan sayısı son bir yılda yaklaşık 1 milyon kişi azalarak 27.5 milyon seviyesine geriledi.”

17 Kasım 2020 Saat: 16:17
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.308 kez okunmuştur

Üniversiteli genç işsizlere istihdam müjdesi
Üniversiteli genç işsizlere istihdam müjdesi

Türkiye’nin en büyük sorunlardan biri işsizlik. CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan’ın genç üniversiteli işsizlere yönelik istihdam önerisi içeren Kanun Teklifi istihdam eksikliği sorununa çare bulmayı hedefliyor. Kanun Teklifinin gerekçesi hakkında bilgi veren Tarhan’ın açıklamasına göre, “Türkiye’de ekonomik ve toplumsal kriz derinleşti. Çalışan insan sayısı son bir yılda yaklaşık 1 milyon kişi azalarak 27.5 milyon seviyesine geriledi. İş aramaktan vazgeçenler ve kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar dahil olmak üzere işsiz sayımız 10 milyon seviyesine ulaştı. Bu ağır tabloda en vahim oran genç işsizlikle ilgili. Her dört gençten biri işsiz. Ülkemizin geleceği olan gençlerimiz umutsuz.” dedi.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLER ÇIKIŞ ARIYOR     

Gençlerin % 76’ı daha iyi bir gelecek için yurt dışına yerleşmek istiyor. Liyakatin değil, torpil ve adam kayırmanın sonuç getirdiği bir düzende özellikle üniversite mezunu gençlerdeki hayal kırıklığı belirgin boyutlara ulaştı. Tarhan’ın açıklamasına göre, “Üniversiteli gençler çıkış arıyor. Çünkü çalışmadıkları her gün bilgi birikimleri yok oluyor. Hayatta geri kalıyorlar. Ekonomik kriz nedeniyle zaten çok az yeni iş var. Pek çok işletmenin eleman ararken “tecrübe” koşulunu ön plana çıkarması ise gençlerdeki umutsuzluğu daha da derinleştirdi.” ifadelerini kullandı.

GELİR VERGİSİ KANUNU DEĞİŞMELİ

AK Parti 18 yıllık iktidarın teşvik ve istisnaları hep belli kesimlerden yana kullandı. Üç beş müteahhite dolar garantili gelir sağlayan adaletsiz bir düzen yarattılar. Oysa teşvikleri halkın sorunlarını çözmek için kullanmak da mümkün. Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gelir Vergisi Kanunun 23 üncü maddesi için değişiklik önerdim. "İlk defa işe alınacak 4 yıllık lisans mezunlarının ücretleri, sigorta kayıtlarının yapıldığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca gelir vergisinden müstesnadır” teklifi yasallaşırsa herkes kazanacak. Bu Kanun hem genç üniversitelileri istihdam etmekte tereddüt yaşayan, bu nedenle daha tecrübeli personel arayan işletmelerin elini rahatlatacak hem de ilk defa işe girenler bakımından ciddi bir vergi avantajı söz konusu olacağı için gençler için en baştan itibaren kapalı olan kapılar iş ve istihdam için açılacak. Kalkınma için beşeri sermayemizi en iyi şekilde değerlendirmeye ve umudunu kaybeden üniversiteli gençlerimize bir gelecek sunmaya ihtiyacımız var.”   

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑