Yaman Teknik (Sol 1)
Eriş Organizasyon (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Kocaeli’de kaç kişi iş sahibi oldu?

TEPAV tarafından hazırlanan “İstihdam İzleme Bülteni”ne göre Kocaeli, 1 yılda 54 bin kişi iş buldu

8 Haziran 2021 Saat: 06:21
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 365 kez okunmuştur

Kocaeli’de kaç kişi iş sahibi oldu?
Kocaeli’de kaç kişi iş sahibi oldu?

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) istihdam izleme bülteni Mart 2021 verilerine göre, son bir yılda sigortalı ücretli çalışan sayısı 1 milyon 43 bin, KOBİ'lerde sigortalı çalışan sayısı ise 288 bin arttı. Mart ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 6 oranında artarak 21,4 milyon olarak gerçekleşti.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, toplam sigortalı çalışanların yüzde 71,8'ini oluşturan sigortalı ücretli çalışan grupta (4/a) artış yüzde 7,3 olurken, esnaf-çiftçi grubunda (4/b) değişimlere bakıldığında, esnaf sayısında yüzde 8 artış, çiftçi sayısında ise yüzde 5,1 düşüş görüldü. Kamu sektöründe sigortalı çalışan (4/c) sayısındaki artış ise yüzde 1,1 oldu.

KOCAELİ’DE 54 BİN YENİ İSTİHDAM
TEPAV’ın verilerine göre, Kocaeli işyeri sayısı ve çalışan işçi sayısı en fazla artan iller arasında yer aldı. Sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla artan il İstanbul, en az artan il Ardahan oldu. En fazla artış 150 bin ile İstanbul’da yaşandı. İstanbul’u 69 bin artışla Ankara, 68 bin artışla İzmir takip etti. Son 1 yılda Kocaeli’de sigortalı ücretli çalışan sayısı ise 54 bin 751 oldu. KOBİ sigortalı çalışan sayısı en fazla artan il 117 bin istihdam artışı ile İstanbul oldu. İstanbul’u 42 bin artış ile İzmir, 37 bin artış ile Bursa, 29 bin artışla Ankara ve 27 bin 565artışla Kocaeli izledi.

KOCAELİ’DE 3 BİN İŞYERİ AÇILDI
Son bir yılda işyeri sayısı 80 ilde arttı. İşyeri sayısı en çok artan il 27 bin artışla İstanbul oldu. İstanbul’u İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya takip etti. Kocaeli’de ise son bir yılda kurulan iş yeri sayısının ise 3 bin 65 olduğu belirtildi.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑