Yaman Teknik (Sol 2)
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Naturel Piknik (Sol 4)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Kültür

Kandıra'da Balık Tutma Şenliği!

Kandıra Belediyesi , Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER)‘nin ortaklaşa, yaz sezonu etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen 12. Geleneksel Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği

6 Mayıs 2019 Saat: 21:08
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 3.276 kez okunmuştur

Kandıra'da Balık Tutma Şenliği!
Kandıra'da Balık Tutma Şenliği!
Kandıra Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığının İzni, Kültür Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanlığı, ABAF(Amatör Balıkçılık Federasyonu), Lider Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü işbirliği destekleriyle düzenlenen etkinlik Kandıra Kaymaz Ütük Gölet’inde gerçekleşti.

/>ÇOCUKLARA DOYASIYA EĞLENCE VE ALTIN ÖDÜLÜ…

Yarışmacılar 04 Mayıs Cumartesi günü saat 12.00’de organizasyon  alanına gelerek, kamp kurmaya başladılar. Akşam saatlerinin yaklaşmasıyla, Lider Gençlik İzci kulübünün gösterileri eşliğinde Kamp Ateşini yakan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan,’’ İlçe Başkanımız Erol Ölmez, Kamader Başkanı Engin Uztürk ve Türkiye’mizin çeşitli bölgelerinden İlçemize gelen misafirlerin huzurunda, sizinle beraber burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Keyifli yarışmaların ve etkinliklerin yer aldığı organizasyon Kandıra’mızın tanıtımı içinde büyük bir faktör olacak. Rabbimden kazasız belasız bir etkinlik olmasını temenni ediyorum.’’ Dedi.

Kartepe Çocuk Mehteran Takımının sunumu ve Kandıra’ya özgü  klarnet dinletisi  eşliğinde özellikle çocuklara yönelik halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, altın ödüllü yoğurt yeme yarışması gibi kültürel oyunlar ile birlikte amatör balıkçılığa ait sinevizyon gösterisi ve keyifli sohbetlerin olduğu  etkinliğe Kocaeli ve ülke genelinden çok sayıda yarışmacıya ev sahipliği yapan Kandıra Belediyesi ve Kamader misafirlerinin takdirini topladı.

YARIŞMADA TURNA BALIĞI VE TATLI SU LEVREĞİ TUTULDU
Etkinliğin 2. Gününde Kandıra Belediyesi tarafından sabah saat 05:30 ile 06:00 arası yarışmacılara çorba ikramının ardından 06:00’da yarışma başladı. Yarışma en büyük ve en çok turna balığı tutma ve en büyük ve en çok tatlı su levreği tutma olmak üzere dört dalda yapıldı. Turna Balığı ve Tatlısu levreği tutma yarışması için 290 yetişkin ve 187 çocuk yarışmacıdan oluşan toplam 477 amatör balıkçıların kıyasıya mücadelesi sonucunda, geçmiş yıllara göre verimli geçen yarışmada  uluslararası kurallara uygun ve hakemler gözetiminde limitler dahilinde 76 adet tatlı su levreği, 26 adet de turna balığı yakalanırken tutulan tüm balıklar mecburi olmadığı halde ölçümleme yapıldıktan sonra suya iade edildi.

"En büyük levrek balığı tutma" kategorisinde;

Dursun Semih Şerit ,

38 santimetre boyundaki balıkla birinciliği elde ederken,

"En çok levrek tutma" kategorisinde ise;

Akın Güçlü (9 adet)

Erdal Filiz   (6 adet)

Galip Çatal (6 adet)  balık ile ödüllerini aldılar.

"En büyük turna balığı tutma" kategorisinde;

Emirhan Özhan

 57 santimetre balıkla derece aldı. 

"En çok turna balığı tutma “kategorisinde ise;

Emirhan Özhan (3 adet)

Ertan Kocatürk  (3 adet)

Seyfettin Saatçi (2 adet) balık ile ödüllerini aldılar.

Fotoğraf yarışmasını Tolga Kayhan kazanarak altın ödülünü aldı.

Bu sene ilk defa yapılan 7-15 yaş arası şiir yarışmasına 31 şiir yazıldı.  Hepsi birbirinden güzel şiirleri seçmede zorlanan jüri üyeleri değerlendirme sonrası Çağlar Su Uçar’ın Kamader adlı şiiri birinci ilan edilerek altın ile ödüllendirildi. Akşam 200 çocuğun yarıştığı kültürel çocuk oyunlarında ise finalde yapılan yoğurt yeme yarışmasında Ömer Faruk Keleş ve Ömer Salih Genç yoğurt içindeki altınları bularak almaya hak kazandılar.

Katılımın yüksek olduğu Turna Balığı Şenliğinde çocuklara yönelik, çuvalla yürüme, yumurta taşıma, halat çekme, elma ve yoğurt yeme, çöp toplama ve balık tutma yarışmalarına katılan tüm çocuklara Kandıra Belediyesi ve  Kamader tarafından  olta takımı hediye edildi.

DOĞAYI SEVİYORUM İLÇEMİ TEMİZ TUTUYORUM
 ‘’Doğayı Seviyorum İlçemi Temiz Tutuyorum’’ diyerek, çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullanılan alana katkı sağlamak amacıyla da çöp toplama yarışması gerçekleştirildi. Yarışmacılara dağıtılan eldiven ve çöp poşetleri ile yarışmacılar gölet çevresinin temizliğine katkı sağlamış oldular. Kamader’in Turna Balığı Şenliği boyunca yanında olan Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, etkinliği bizzat takip ederek, hemşehrilerini ve ülke genelinden ilçeye gelen misafirleri yalnız bırakmadı. Tek tek yarışmacı ve misafirler ile selamlaşan Başkan Adnan Turan, onların isteklerini ve taleplerini de dinledi. Kendisinden Dünya Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterini isteyen genç yarışmacı, Emre Kabakoz’a hediyesini etkinlik alanında bizzat kendisi verdi.

Dereceye giren yarışmacılara ödüllerini veren Başkan Adnan Turan, ‘’Kamader ile yaptığımız bu tür etkinlik ve  yarışmaların özellikle Kandıra İlçemize bağlı bu güzel yörenin tanıtılmasına ve balıkçılık Turizminin gelişmesine katkı sağladığını söyleyerek, bu bölgenin gelişmesi için projeler hazırlıyoruz, zaten bölgede yapılan her türlü etkinliklere her zaman destek veriyoruz, seneye bu yarışmaya yine elimizden gelen desteği vermeye hazırız. ’dedi. Kamader Dernek Başkanı Engin Uztürk ve yönetimi Başkan Adnan Turan’a Turna Balığı Şenliğine katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim ettiler.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑