Yaman Teknik (Sol 2)
Eriş Organizasyon (Sol 3)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Kandıra’da tarımla uğraşan Tokdemir, Yıllık 5 ton sivri biber üretiyor

Kandıra’da tarımla uğraşan Ercan Tokdemir, hayvan ve doğal yaprak gübresi kullanarak yetiştirdikleri yeşil sivri biberin bolluk ve bereketinden memnun olduklarını ifade etti. Tokdemir, yılda 5 ton yeşil sivri biber ürettiklerini söyledi.

20 Kasım 2022 Saat: 08:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 2.415 kez okunmuştur

Kandıra’da tarımla uğraşan Tokdemir, Yıllık 5 ton sivri biber üretiyor
Kandıra’da tarımla uğraşan Tokdemir, Yıllık 5 ton sivri biber üretiyor

Kandıra’da, sofraların vazgeçilmezi olan yeşil sivri biber hasadında sona geliniyor. Kandıra’nın Kayıplar köyünde serada tarım ürünleri üreten Ercan Tokdemir söz konusu hasatla ilgili bilgiler verdi. Üretici Tokdemir; “500 metrekare sera ile birlikte açık alanımız var. Biber, patlıcan, domates ve fasulye üretiyoruz. Öncelikle Mart ayında toprağı işliyoruz. Nisanın ilk haftası fideleri dikiyoruz. Haziran ayında ilk hasadımız başlıyor ve belli aralıklarla Aralık ayının sonuna kadar sürüyor. Ayaz sorunu olmazsa Ocak ayına kadar da uzayabilir. Sebzelerimizde genellikle hayvan gübreleri kullanıyoruz. Ürünleri topladıktan sonra genellikle perakende olarak kendim satıyorum. Bir yandan da hale gönderiyoruz” dedi.

KALİTEMİZ HER DAİM AYNI
Kaliteli biber üretmek için ilk önce düzgün fide ve gübrelemenin gerekli olduğunu belirten Tokdemir; şunları anlattı: “Hayvan gübresiyle yaprak gübresinin toprakla doğru harmanlanması şart. Yaprak gübresini bölgemizde doğal üretim yapan bir fabrikadan alıyoruz. Yaprak gübresi biberi canlı tutarken bir yandan da ürünü sürekli geliştiriyor. Hasadın başındaki kalitemiz neyse sonunda da onu alıyoruz. Açık alan ve kapalı serayla beraber haftada yaklaşık 300 kilo biber çıkarıyoruz. Hesapladığınızda yılda ise 5 ton biber topluyoruz. Seralarımız fırtınalı, yağışlı havalarda yıkılmıştı. Naylon desteği ücretsiz yapıldı. Tarımsal desteklerin hepsinden de yararlandık. Bu anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz.”

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑