Yaman Teknik (Sol 1)
Eriş Organizasyon (Sol 2)
Valans Enerji (Sol 3)
Yolcu Şarküteri (Sağ 1)
Tonguçlar (Sağ 2)
Dönmez İnşaat (Sağ 3)
Coşkun Kırtasiye (Sağ 4)
Mavi Köşe (Haber İçi Resim Üstü)

Yaşam

Büyükşehir’den tıbbi bitkiler için ikinci fabrika

Büyükşehir Belediyesi'nin kırsal bölgelerde tarımsal kalkınmayı geliştirmek amacı ile yaptığı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler projesi kapsamında TÜBİTAK MAM’da kurulan ekstraksiyon fabrikasının ardından Başiskele’de Tesisi’nin yapımı başladı.

24 Haziran 2021 Saat: 06:56
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 893 kez okunmuştur

Büyükşehir’den tıbbi bitkiler için ikinci fabrika
Büyükşehir’den tıbbi bitkiler için ikinci fabrika

Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliği projesi ile köylerde katma değeri yüksek tarım ürünlerinin ekilmesine öncülük eden Büyükşehir Belediyesi bu bitkilerin ilaç sektöründe, takviye gıda ve kozmetik sektöründe kullanılması için ikinci tesisin kuruluşuna başladı. TÜBİTAK MAM tarafından kullanılan teknoloji ile Türkiye’de tek olan ekstraksiyon tesisi son teknoloji ile bitkilerin yağ ve ekstrasını çıkarırken, Başiskele’de bulunan Sebze ve Meyve Hali binasının yanına yapılacak olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Distilasyon Tesisi ise klasik yöntem kullanacak. Tesisin yer teslimi yapıldı, inşaat başladı. Tesis bir yıl içinde tamamlanacak.

14 MİLYONA MAL OLACAK
Büyükşehir Belediyesi tarafından 19 milyon TL muhammen bedelle çıkılan ihaleyi 14 milyon teklif ile Günker İnşaat aldı. Yer teslimi yapılan projede firma 5 bin metrekare kapalı, 13 bin metrekare açık alan dizayn edecek. Depolama alanlarının da yapılacağı tesisin 360 günde tamamlanması planlanıyor. 40 dönüm arazi üzerinde yapılacak olan fabrikanın yanında aynı zamanda yetiştirilecek diğer tıbbi ve aromatik bitkilerin Ar-Ge’sinin yapılacağı bir alan olacak.

SEKTÖRÜN TALEBİNİ ÜRETECEK
Günde 100 ton bitki işleme kapasitesine sahip olacak fabrikada üretim arttıkça makine ekipmanları da güçlendirilecek. İlk etapta 100 ton kapasite kullanılmayacak. Tesiste reel sektörün talepleri doğrultusunda üretimler yapılacak. Sektörün talep ettiği ürünler işlenecek. Kuru ve fitoaktif kimyasalların çıkartılması ile ilgili tüm üretim bu tesiste yapılacak. Yeni tesisin TÜBİTAK MAM’dan farkı klasik yöntemle bitkilerin yağını ve ekstresini çıkartacak.

ÜNİVERSİTE İLE ORTAK ÇALIŞMA
Büyükşehir Belediyesi fabrika dışında önümüzdeki günlerde Kocaeli Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile birlikte fakültenin yaklaşık 200 dönüm arazisine melisa, tıbbi nane ve biberiye dikimi yapacak. Ziraat Fakültesi öğrencileri için de önemli bir çalışma olan bitki ekimi için önümüzdeki günlerde tören gerçekleştirilecek. Burası bitki üretiminin dışında öğrencilerin eğitimine katkı verecek, Ar-GE çalışmalarının yapılmasını sağlayacak. Aynı zamanda fakültede bitki müzesi yapılacak.

       

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑