Hbaer İhbar
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Yaşam

Yetkililer Kefken’deki Balıkçıların sesini bir türlü duymuyor

Kandıra Kefken Limanındaki Balıkçılar sıkıntılarını defalarca dile getirmelerine rağman bir türlü yetkililere seslerini duyuramıyorlar.

20 Ağustos 2010 Saat: 18:24
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 5.787 kez okunmuştur

Yetkililer Kefken’deki Balıkçıların sesini bir türlü duymuyor
Yetkililer Kefken’deki Balıkçıların sesini bir türlü duymuyor

Kefken Limanında toplam 120 adet tekne bulunuyor. Bunların 80 âdeti Kefkenli Balıkçıların diğerleri farklı il ve ilçelerden de bakım için Kefken Limanına uğradıklarını ve burada bakımlarının yapıldığını öğrenildi. Limanda trol teknesi ve kum midyesi avcılığı yapan tekne sayısı 40, voli ismi verilen orta boy palamut, kalkan avlanan tekne sayısı 45 adet ve 20 adette sandal bulunuyor. 42 yıldan beri Balıkçılık yapan Yılmaz Kaptan teknesinin sahibi Yılmaz Altıntaş da Karadeniz’in sularında rızkını arayan balıkçılardan birisi. Altıntaş sıkıntıları şöyle dile getirdi; “Kefken Limanına 9 yıl önce yapılan Arıtma Tesisi Limanda bulunan tüm balıkçıların korkulu rüyası oldu. Arıtma tesisinin Limanda kirlilik oluşturmasından dolayı tüm teknelerin carina (suyun alt), bölgesinde midye ve yosun oluşması nedeniyle benim gibi çok sayı da Balıkçı sıkıntı yaşıyor. Arıtma tesisi Limanımıza yapıldığından beri tüm balıkçılar bu çileyi çekiyor. Bizler ve S.S. Kefken Su Ürünleri Kooperatifi başkanı İzzet Küçük ile birlikte şikayetlerimi defalarca yetkililere dilekçe vermemize rağmen tesis limandan kaldırılmadı” dedi. Teknelerin bakımları yapıldıktan sonra Limanın kirli suları nedeniyle 1 ay içerisinde yine tekneler eskisi gibi oluyor. Suyun altında tekneye yapışan midye ve yosunlarında teknelerin hızını yavaşlattığı için yakıtın kat kat arttığını belirtti. Arıtma tesisi kalmadıkça bu sorunlar aşılmaz S.S. Kefken Su Ürünleri Kooperatifi başkanı İzzet Küçük, bu konu ile ilgili yetkililere defalarca dilekçe verdiklerini ama bir cevap alamadıklarını dile getirirken Arıtma Tesisinin Kefken Limanından kaldırılmadığı sürece sorunun aşılamayacağını ayrıca Liman alanına sıcak asfalt yapılması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine yazdıkları dilekçenin de cevabının gelmediğini belirtti. Kefken Limanında bulunan balıkçılar Kefken Limanının yetkililer tarafından unutulmuş olması ve uzun yıllardan beri hiçbir hizmet alamamış olması hepsini derinden üzdüğünü de sözlerine eklediler. Küçük; Yeni sezonun yaklaşması ile birlikte Kefken Limanına Rize’den İnada’ya kadar ayrıca Marmara denizinden de çok sayı da balıkçı Limanımıza 4 ay sezon boyunca yığılıyor. Mesela Limanın dar gelmesi, Arıtma tesisinin denize akmasından oluşan kirlilik tüm teknelere zarar veriyor” dedi. Küçük; yetkililerden arıtma tesisinin kaldırılmasını istedi S.S. Kefken Su Ürünleri Kooperatifi başkanı İzzet Küçük yetkililerden Kefken Limanının büyütülmesi ve Arıtma Tesisinin kaldırılmasını ayrıca Liman alanına sıcak asfalt yapılması istedi. Aksi takdirde bu sıkıntıların devam edeceğini de belirtti. Küçük kooperatif adına devlet büyükleri ve yetkililerden Kefken Limanına gereken yatırımı yapmalarını beklediklerini belirtti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
Yaman
Bebek fındık
Coşkun Kırtasiye
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat