Hbaer İhbar
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Ekonomi

Yerli otomobilin tekeri ilk defa Kocaeli’de dönecek!

Yerli otomobil üretimine yönelik çalışmalar hız kazandı. Aralık ayı başında Gebze’de tanıtılacak aracı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın test etmesi bekleniyor.

27 Ekim 2019 Saat: 08:45
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 3.393 kez okunmuştur

Yerli otomobilin tekeri ilk defa Kocaeli’de dönecek!
Yerli otomobilin tekeri ilk defa Kocaeli’de dönecek!

2011 başında gündeme getirilen, 2017’de başlatılan yerli otomobil projesi kapsamında ilk prototipler aralık ayında görücüye çıkacak. Ülkemiz mühendisleri ve tasarımcılarınca geliştirilen SUV tipi iki prototip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir programla kamuoyunun beğenisine sunulacak. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek programda yerli otomobiller Erdoğan tarafından test edilecek. Toplam 100 uzmanın üzerinde titizlikle çalıştığı otomobillerin üretim yeri hakkında bir açıklama yapılmıyor. Sadece uzmanların bir bölümünün Hyundai ve Oyak Renault kökenli olduğu ifade ediliyor.  

İMZALARA 2017’DE ATILDI

Milli gelire 50 milyar Euro, cari dengeye 7 milyar Euro katkı yapacağı öngörülen ’Türkiye’nin Otomobili’ projesi için ön imzalar 2017 Kasım ayında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding (babayiğitler) tarafından atıldı. 2018 Mayıs ayında Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ (TOGG) ismiyle projeyi hayata geçirecek şirket kuruldu. Söz konusu şirkette babayiğitlerin payları yüzde 19’ar olarak belirlendi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) de yüzde 5 hisseyle 6’ncı ortak oldu. Akabinde Alman Bosch Group’tan Gürcan Karakaş transfer edildi ve CEO koltuğuna oturtuldu. 2018 Eylül ayında iş başı yapan Karakaş tarafından prototip üretimi için düğmeye basıldı.  

GEBZE’YE TAŞINDI

Zamanla kadrosuna yeni isimleri katan, ekibini büyüten TOGG’un TOBB’un Levent binasından Gebze’de yer alan Bilişim Vadisi’ne taşınmasına karar verildi. Son olarak da girişim grubunda yüzde 19 payı olan Kök Grup’un 2019 Eylül ayında Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç’ın talebiyle projeden çekildiği duyuruldu. TOGG tarafından, 500 kilometre menzili yakalayacak bir araç üretilecek.  Elektrikli, otonom ve internete uyumlu olacak aracın ismi ise henüz belli değil.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Coşkun Kırtasiye
Yaman
dönmez
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat