Hbaer İhbar
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Siyaset

Tahsin Tarhan: Kocaeli'ye Neden Yeterince Yatırım Yapılmıyor?

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Kocaeli'ye yeterince yatırım yapılmadığından dert yandı.

12 Ağustos 2020 Saat: 01:03
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.852 kez okunmuştur

Tahsin Tarhan: Kocaeli'ye Neden Yeterince Yatırım Yapılmıyor?
Tahsin Tarhan: Kocaeli'ye Neden Yeterince Yatırım Yapılmıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 9 Ağustos 2020 tarihinde açılışlarına katıldığı Kocaeli Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösterecek olan Sağlık Tesisleri ve Araştırma Merkezleri ile Gebze TÜBİTAK tesislerinde çalışmaya başlayan Mükemmeliyet Merkezleri yatırımlarına değinen CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Tahsin Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti:

Merkezi idarenin Kocaeli'ne yaptığı her yatırım bizi şüphesiz ki memnun ediyor. Kentimizin daha bayındır hale gelmesi ve yeni yatırımlarla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli. Ancak Sayın Erdoğanın son açılışları gerçek durumu gizlemeye yetmiyor. Kocaeli devlet yatırımları bakımından mağdur edilen bir kent. Hak ettiği ölçüde yatırım yapılmıyor Kocaeli'ne.

DEVLETIN RESMI RAKAMLARI ORTADA
2020 yılı bütçe rakamlarına dikkat çeken Tarhan Kocaelinin mağduriyetini ayrıntılarıyla birlikte ortaya koydu. Gösterişli açılışlar bizi yanıltmamalı. 2020 yılı bütçesi Kocaelinin nasıl mağdur edildiğini açık bir şekilde kanıtlıyor. Şöyle ki 2020 yılı bütçesinde eğitim yatırımlarına 11.089.400.000 TL ayrılmış durumda. Bu meblağdan Kocaelinin payına düşen rakam ise 36.500.000. Yani Kocaeline tüm Türkiyedeki toplam eğitim yatırımlarının sadece 0. 32 ayrılmış.

Benzeri bir mağduriyet sağlık yatırımları için de söz konusu. 2020 yılı bütçesinde sağlık yatırımlarının toplam tutarı 5. 105. 178. 000 TL. Toplam sağlık yatırım harcamalarından Kocaelinin payına düşen ise 71. 142.915 TL. Bu miktar 1. 39 oranına karşılık geliyor. İşte gerçek manzara böyle. Devlet eğitim yatırımlarının 0. 32 sağlık yatırımlarının ise yalnızca 1. 39u Kocaeline ayırmayı uygun görmüş. Bu rakamlar çok düşük. Çünkü 2019 itibariyle kentimizde 1. 953.035 kişi yaşıyor. Türkiye nüfusunun 2. 35i Kocaelinde ikametgah etmekte. Ama eğitim ve sağlığa harcanan para bu oranın çok altında.

Dahası Kocaelinin Türkiye vergi gelirleri içindeki payı 9. 38. Yani devlet hazinesindeki her 100 liranın 10 lirası Kocaelinden geliyor. Bu rakamlar karşısında ülkeyi idare edenler nüfusunun ve elde ettiği gelirin çok altında yatırımla Kocaelinin neden mağdur edildiği açıklamak zorunda.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Yaman
Bebek fındık
Coşkun Kırtasiye
dönmez
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat