Logonun alti
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Yaşam

Kandıra’ya Şelçuklu motifleri ile süslenmiş şadırvan

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Selçuklu motiflerini günümüz mimarisi ile birleştirdi.

19 Kasım 2020 Saat: 20:45
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.088 kez okunmuştur

Kandıra’ya Şelçuklu motifleri ile süslenmiş şadırvan
Kandıra’ya Şelçuklu motifleri ile süslenmiş şadırvan

Anadolu Selçuklu Sanatında geometrik süsleme bir düzen içindedir. Birbirini kesen altıgen şeritler, yıldız ve örgülü dekorlar, geçmeli dekorlar, geometrik kompozisyonu oluşturur. Bu dekorlar, küçük kare, baklava, dörtgen, yıldız, çokgen ve haç biçimli parçalardan oluşur. Genellikle dizilen motifler, geometrik düzenlemeler oluşturmuştur. Yıldız motifi geometrik süslemenin düzenini oluşturan, önemli bir öğedir. Genellikle her tür Selçuklu yapıtında, mihrap nişlerinde, kubbe kasnaklarında ve birçok yapıtların giriş yüzeylerinde kullanılan Kufi yazılar, geometrik kompozisyonlar içinde kullanılmıştır.

Bu desenler Anadolu Selçuklu sanatıyla adeta bütünleşmiş, bir kimliğe bürünmüştür. Anadolu Selçuklu devri eserleri Türk Sanatı için önemli bir yere sahiptir ve bu coğrafyada birçok şehirde kendini göstermektedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kandıra Topluca Mahallesi Koruklar mevkiinde bulunan Kirazbaşı Camii eski şadırvanını tamamen sökerek yerine günümüz mimarisi ile yapılan Selçuklu motifleri ile süslenmiş modern bir şadırvan yaptı.

Kandıra yolu üzerinde bulunan Kirazbaşı Camii şadırvanı konumu itibarı ile özellikle yaz aylarında ilçeye gelen yerli, yabancı birçok turistin uğradığı  bir yer olması  sebebi ile eski mezbele halinden arındırılarak muazzam bir yapı halini aldı. Yapılan bu güzel çalışma sonrası Topluca Mahallesi muhtarı Cevdet Kaya eski şadırvanın sökülüp terine Selçuklu motifleri ile süslenerek yenilenen şadırvanın yıkımından yapımına kadar başta Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanımız Tahir Büyükakın olmak üzere Muhtarlıklar Daire başkanlığına, Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan ve ekibine, İSU Genel müdürü Ali Sağlık ve İsu Kandıra çalışanlarına teşekkür ediyorum dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bebek fındık
ENERJI
OTO
Yaman
dönmez
Coşkun Kırtasiye
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat