Hbaer İhbar

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Sağlık

Üroloji Uzmanı Dr. Ergün Gürer, uyardı

M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Ergün Gürer, böbrek taşı olan hastaları köylerde kaynaklardan çıkan, rafine edilmemiş sulara karşı uyardı.

3 Ekim 2018 Saat: 09:20
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 4.509 kez okunmuştur

Üroloji Uzmanı Dr. Ergün Gürer, uyardı
Üroloji Uzmanı Dr. Ergün Gürer, uyardı

M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Ergün Gürer, Kandıra’da hastaların çoğunun taş hastalıları, prostat, idrar kaçırma, testis enfeksiyonları, testis varisleri ve sünnet işlemleri için başvuranlardan oluştuğunu belirterek, özellikle Kandıra’da yaygın olan prostat ve böbrek taşı hastalıklarının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

BÖBREK TAŞI OLANLAR DİKKAT!

Dr. Gürer, “Taş rahatsızlığı yaşayan hastalar mutlaka doktor kontrolüne gelmeli. Taşlarının yerleri ve boyutları belirlenerek takip edilmeli ve gerekli görülürse önerilen operasyonları ve tedavileri yaptırmalılar. Kandıra’da çeşmelerden akan sularda ve içme sularında herhangi bir problem yok ancak köylerde kaynaklardan çıkan, rafine edilmemiş ve tüketilen bazı sular var. Bu sular yararlı olabileceği gibi kimi hastalarda zararlı olabiliyor. Hastaların yapabilecekleri en yanlış şeylerden bir tanesi ‘şu köyün suyu şu arkadaşın taşına çok iyi geldi’ gibi söylemlere inanarak o köyün suyundan içmeleridir. Çünkü bazı taşlar asit yapıda bazı taşlar baz yapısında oluşuyor. Asit yapısında olan taşlar baz suyu içildiğinde dökülüyor ancak taş baz yapısındaysa baz suyu içildiğinde o taşın büyümesine neden oluyor. Dolayısıyla başkasında taş dökülmesini sağlayan su, bir başkasında taşların büyümesine neden olabilir. Hastalarımızı özellikle bu konuda uyarıyoruz” dedi.

“PROSTAT TEDAVİSİZ BIRAKILIRSA KALICI SORUNLARA NEDEN OLUYOR”

Prostat gibi ciddi ameliyatları yaptığında cerrahi ekibi ile birlikte hastanede nöbetçi olarak kaldığını ve hastaları yakından takip ettiğini belirten Dr. Gürer, “Prostat tedavisiz bırakıldığı zaman ileri yaşlarda kalıcı sorunlara neden oluyor. Bu şikâyetle gelen çok hastamız var. Bu hastalarımıza tedavilerini aksatmamalarını ve ameliyattan kaçmamalarını öneriyoruz. Eğer geceleri sık idrara kalkma durumları var ise bu çok ciddi bir alarm durumudur. Bir an önce tedaviye başlamaları ve gerekiyorsa ameliyat olmalarını öneriyoruz” dedi. 

HASTANEDE YAPILAN AMELİYATLAR

Hastanede gerekli cihazlara ve donanıma sahip olduklarını belirten Dr. Gürer, böbrek kisti laparoskopik ve kapalı ameliyatları, iğne ile böbrek kisti boşaltılması işlemleri (peruktan böbrek kist aspirasyonu), prostat açık (suprapubik transvezikal prostatektomi) ve kapalı (tur) ameliyatları, mesane kanseri kapalı (tur) ameliyatları, mesane taşı açık (sistolitotomi) ve kapalı (sistolitotripsi) ameliyatları, idrar kanal, düşen taş (URS-üreterorenoskopi) ameliyatları, her yaş çocukta sünnet (sirkümsizyon) ve hatalı sünnet düzeltilmesi (revizyon) ameliyatı, Peygamber sünneti düzeltilmesi (hipospadias-TİPU ve magpi) ameliyatı, testis varis (varikoselektomi ) ameliyatları, testis su fıtığı (hidroselektomi) ameliyatları, idrar kanal darlığı (üretra darlık açılması) ameliyatları ve mesaneye kalıcı sonda yerleştirme (peruktan sistostomi) işlemlerinin yapıldığını kaydetti.

ERGÜN GÜRER KİMDİR?

1983, İzmir doğumlu. Uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Manisa Devlet Hastanesi ve Ardahan Devlet Hastanesi’nde görev yaptıktan sonra M. Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi’ne atandı. 2 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Kandıra’da görev yapıyor. Evli.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat