Logonun alti
Hbaer İhbar
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Röportaj

Sarıbay: Türk Milleti bu sistemi hak etmiyor

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Yeni Anayasa’da ucu açıklık çok. Türk Milleti dayatılmaya çalışılan bu sistemi hak etmiyor” dedi.

12 Nisan 2017 Saat: 00:59
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 3.004 kez okunmuştur

Sarıbay: Türk Milleti bu sistemi hak etmiyor
Sarıbay: Türk Milleti bu sistemi hak etmiyor

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, gazetemize yapmış olduğu ziyarette referandum süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını aralıksız yürüten Sarıbay, seçmene Hayır’ı anlatmakta zorlanmadıklarını belirterek, vatandaşın Yeni Anayasa’yı tasdik etmediğini söyledi. Yapılacak olan Yeni Anayasa’da içinde bulunduğumuz sorunların hiçbirinin çözülmeyeceğini söyleyen Sarıbay, sistemin ülkemize uygun olmadığını da ifade etti.

HAK ETTİĞİMİZ SİSTEM DEĞİL

Sarıbay, “Yeni anayasa ile yargı bağımsızlığı, parlamenter sistem ortadan kalkıyor. Cumhurbaşkanı yarın kararname çıkarıp ben tüm il başkanlarını vali olarak atıyorum deme yetkisine sahip. Muhtarlıkları kaldırdım diyebilir, avukatlara gerek yok benim hakim ve savcılarım var diyebilir. Bunlar uç örnek. Bu Anayasa’da ucu açıklık çok. Nereye götürsen gidecek şekilde. Bu Anayasa ile Avrupa’da saygın bir ülke olmaktan çıkıp Güney Amerika’nın diktatörleri veya Güney Afrika’nın başkanlık sistemiyle yönetilen, demokrasiden nasibini almamış sistemiyle yönetilir hale geleceğiz. Bu bizim hak ettiğimiz bir sistem değil. Türk Milleti dayatılmaya çalışılan bu sistemi hak etmiyor. Bu nedenle ben halkımızın Hayır diyeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

MİLLETİN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR

Bunlar insanın aklıyla alay ediyorlar diyen Sarıbay, “16 Nisan’dan sonra ülke ekonomik anlamda uçacak, işsizlik son bulacak, terör bitecek diyorlar. Bizde diyoruz ki bu anayasadaki hangi maddelerle terör önlenecek veya ekonomi uçacak bize de gösterin. Bu anayasa da ne terörü önleyecek ne de ekonomiyi uçuracak bir madde yok. Anayasa da böyle madde olmaz. Olsa bile bu anayasanın yürürlülük tarihini 2 buçuk yıl sonraya götürüyorlar. İnsanların aklıyla alay edercesine Evet’i anlatmaktan çok bizim yalan söylediğimizi anlatıyorlar. Biz doğruları söylüyoruz ama onlar milletimizin aklıyla alay ediyorlar” ifadelerini kullandı.

YARGIYA MÜDAHALE ARTACAK

43yıllık avukat olduğunu dile getiren Sarıbay, “Yeni Anayasa ile yargıya müdahaleleri hat safhaya gelecek. Bugün bile 1 saatte tahliye edilen kişiler için başka bir mahkemede tutuklama kararı çıkıyor ve kişileri tahliye eden hâkimler 1 saat içinde açığa alınıyor. Vatandaşın bunları düşünmesi lazım.  Halkımız Erdoğan’ı sevebilir, Yeni Anayasa’ya Evet de diyebilir, saygı duyarız. Ama Evet dediğimiz zaman nereye gideceğimiz belli değil. Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar hepsi yerinde duracak. Kimse görevden alınmayacak. Parlamenter sistem devam edecek. Biz de bunu istiyoruz. Parlamenter sistemin kusurları elbette var. Bu kusurları da ortadan kaldırmamız lazım. Ama onları da düzeltmek bizim elimizde” şeklinde konuştu. 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Yaman
Bebek fındık
Coşkun Kırtasiye
dönmez
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat