Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Eğitim

Şanlı: Dayatmaya karşıyız

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için hazırladığı performans sistemi taslağını eleştiren Yaşar Şanlı, “Öğretmene hak ettiği güveni göstermeyecek bu anlayışa ve dayatmaya sonuna kadar karşıyız” dedi.

2 Mart 2018 Saat: 11:48
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.706 kez okunmuştur

Şanlı: Dayatmaya karşıyız
Şanlı: Dayatmaya karşıyız

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için hazırladığı performans sistemi taslağını düzenlediği basın açıklaması ile eleştirdi. Şanlı tepkilerini şu şekilde ifade etti; “MEB’in öğretmenlerle olan  savaşının bu yeni bölümünde paylaşılan fragmana bakarsak, hep beraber öğretmenlere milletçe not verip değerlendirme yapılacak. Çileli Anadolu çocuğu gecesini gündüzünü katıp üniversiteyi bitiriyor, Kpss sınavına giriyor, arkasından torpilli mülakatla karşılaşıyor. Dayısı olanın yol aldığı mülakat sistemini de geçerse öğretmen olabilirsin deniliyor. Ataması yapılırken ‘senle sözleşme yapacağız. 4+2 yıl zorunlu hizmet bölgesinde başarıyla çalış kadroya alalım’ deniliyor. Bu arada 6 yıl ya eşini yada işini tercih edeceksin diye muhtıra veriliyor. Bakanlık daha mesleğe adım atarken öğretmene, sana geleceği dar ederim anlayışından bir türlü vazgeçmiyor.

DAYATMAYA KARŞIYIZ

Geçen senelerde üzerinde çalışma yapılıp rafa kaldırılan performans sistemine yeni deli gömlekleri giydirilmiş 4 yılda sınava girme zorunluluğu ile okul müdürü, zümre öğretmenler, diğer öğretmenler ile veli ve öğrencilerin de değerlendirmesine tabi tutulması  amaçlanmıştır. Farklı oranlarda katkı puanlarıyla birçok paydaşın karşısında, bir nevi sanık sandalyesindeki öğretmene hak ettiği  güveni göstermeyecek bu anlayışa ve dayatmaya sonuna kadar karşıyız. Çünkü biliyoruz ki bana az puan verdi sana çok puan verdi denilerek okulda müdüre, diğer öğretmenlere karşı husumet doğabilecektir.

TEPEDEN İNENLER DE NASİBİNİ ALACAK MI?

Her şeyin Alo 147’ye şikayet edildiği bir ortamda veliye verilen bu yetki sağlıklı olmayacaktır. Bazı öğrencilerin öğretmeni kucaklayıp hakaret ettiği  geçtiğimiz günlerdeki menfi hadiseleri de hatırlarsak, öğrencinin art niyetli olduğu öğretmenlerine  keseceği  ceza bu taslak yönetmeliğin bir garabet olduğu daha net ortaya koyar. Yönetici atama da bir türlü dikiş tutturamayan bakanlık, kayırmacı haktan adaletten uzak kul hakkı yemeği hayatında olağan hale getirmiş karakter erozyonuna uğramış varsa köşeleri onlara vermiştir. Peki bu kadar tepeden inerek  makamlara kuş gibi oturan binlerce okul müdür ve yardımcıları, hatta il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki tepe yöneticiler de performanstan nasibini alacaklar mıdır? Bakanlık doğru yerden adım atacaksa önce ehliyet ve liyakat esaslı bir yönetici atama sistemiyle başlamalıdır.

SOPA TEPENİZDE TEHDİDİ 

Güvenirliliği ve ehliyeti tartışılan idarecilerin  yapacağı değerlendirmeler de iş barışını bozacak güvensiz bir ortam yaratacaktır. Bu anlamda sopayla hizaya getirme anlayışından vazgeçilmeli. Mesleki gelişim iki temel üzerinde büyümektedir. Eğitim çalışanlarının önce mali –sosyal ve özlük haklarını gözetme, hakkını verme; sonra da manevi yönünü güçlendirme saygınlığını arttırma. Bu konularda gerekli hamleleri yapmayıp, ülkedeki devasa eğitim sorunlarını  direk öğretmene faturalama anlayışı ve  sürekli sopa tepenizde tehdidi  can sıkmaktadır.

TASLAĞIN BU HALİNE KARŞIYIZ

Eğitim camiasının performansını yükseltmek istiyorsanız, mesleki gelişim üzerindeki  engelleri kaldırıp kendini yenileyebileceği imkan ve ortamları yaratın. Destek olun. Öğretmen bilsin ki ;akıl eğitim bilim üçgeninin merkezinde biz varız. İnsana saygı, akla değer verildiği , eğitimin önemini anlamış bir toplumda varız ve bu  topluma yön veriyoruz. Yıllardır söylüyoruz, yine tekrar edelim. Öğretmenin adının olmadığı yerde  bir gelecek inşa etmek mümkün değildir. Bakanlık bu konuda taslak yönetmelik üzerinde görüş almaya başlamış olup son şeklini verecektir. Yönetici atama yönetmeliğini de tartışmaya açan bakanlık tavsiye kararlara maalesef uymamıştır. Bu konu da ki tutum, öğretmen performans sisteminde de bir değişiklik olmayacağını,  güya sizde bir şeyler söyleyin kabilinden  olacağını müjdelemektedir. Taslağın bu haline karşıyız. Objektif ve kurumsal dengeyi bozmayacak bir başarı performansı için öğretmenlerin akademik gelişimine katkı sağlayacak uygulamaları olursa buyursunlar gelsinler. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

haber içi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Yakup
dönmez
yaman
daş
Coşkun Kırtasiye