Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Sağlık

Sağlık yine sil baştan

Sektörde çok başlılığı getiren üçlü yapılaşmada sona gelindi. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Halk sağlığı Müdürlüğü, tekrar tek çatı altında toplanacak

24 Ağustos 2017 Saat: 10:24
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.792 kez okunmuştur

Sağlık yine sil baştan
Sağlık yine sil baştan

HÜKÜMETİN Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile birlikte 2011 yılında hayata geçirdiği üçlü yapıdan vazgeçiliyor. Son hazırlanan Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tek çatı altında toplanacak. Bugün çıkacak olan KHK ile sağlıkta yeni dönem netleşecek. Sağlık Bakanlığı mevcut yapıdan vazgeçmenin gerekçesi olarak artan bürokrasi ve kadrolaşmayı gösteriyor.

MALİYET YÜKSELDİ

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan sistemle 81 ilde Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl Halk Sağlığı ve İl Bağlık Müdürlükleri kuruldu. Sağlık alanı 3 ayrı kurum tarafından yönetilmeye başladığında en üst ve en güçlü kurum Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olarak belirlendi. Ancak yeni oluşturulan kurumlarda bürokrat sayısı her geçen gün arttı ve maliyetler noktasında büyük rakamlar ortaya çıktı. Yüzlerce yeni yönetici de yüksek ücretlerle kamu hastaneleri genel sekterliğini tercih etti.

ÇALIŞMA TAMAM

Sağlıkta daha hızlı ve verimli çalışma yapılması amacı ile yapılan düzenleme beklenen sonucu vermedi. Aksine üç kurumun birlikte yapması gereken projelerde büyük sıkıntılar yaşandı. Yaşanan yetki karmaşası sistemin değişimine kadar gitti. Sağlık alanındaki çok başlılığın eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu zamanında ortadan kaldırılması için çalışma yapıldı. Ancak kabinenin değişmesi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından bu çalışma rafa kalktı.

6 YIL SONRA FARK

Tabipler birliği ve sağlık örgütlerinin eleştirdiği üç yapılı sistem hükümet tarafından 6 yıl sona fark edildi ve değişikliğe gidiliyor. Bugün çıkacak olan KHK ile değişikliğin ayrıntıları ortaya çıkacak. Yapılan çalışmaya göre, illerde sağlık yönetimi eskisine benzer bir yöntemle, “il sağlık müdürü, kamu hastanelerinden sorumlu il sağlık müdür yardımcısı ve halk sağlığından sorumlu il sağlık müdür yardımcısı” şeklinde yeniden yapılandırılacak. Bu düzenlemeyle yetki ve görevlendirmeler de yeniden tanımlanacak.

KİM BAŞA GEÇECEK?

KHK ile sağlık alanındaki çok başlılığın tek çatı altında toplanması halinde ilimizde sağlık alanındaki kadrolarda büyük değişim bekleniyor. Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Şenol Ergüney, İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faruk Demirhan arasında birinin mi ya da yeni bir ismin mi oluşturulacak kurumun başına geçeceği merak konusu. Ayrıca her üç kurumda fazla kadro oluşturacak bürokratların ve memurların ne olacağı da önemli bir gündem maddesi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye