Belediye
Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Röportaj

‘MHP’ye gönül veren herkesi kucaklayacağız’

Kongrenin ardından ilk kez gazetemize konuşan MHP Kandıra İlçe Başkanı Ahmet Uğur, “Kandıra’da MHP’ye gönül veren herkesi kucaklayacağız. Küskünlerimiz, dargınlarımız olmayacak” dedi.

29 Mart 2017 Saat: 18:41
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.374 kez okunmuştur

‘MHP’ye gönül veren herkesi kucaklayacağız’
‘MHP’ye gönül veren herkesi kucaklayacağız’

22 Mart’ta gerçekleşen kongrede rakibi Özkan Ayyıldız ile yarışarak seçimleri kazanan MHP Kandıra İlçe Başkanı Ahmet Uğur ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kandıralı olmamasına rağmen geniş bir kesim tarafından tanınan ve sevilen Uğur, mesleği itibariyle Kandıralıların çoğuna ulaşan ve karakteriyle herkesin gönlünde taht kuran bir isim. Kongrede yaşananlar ve bundan sonra izleyecekleri politikalar ile ilgili konuştuğumuz söyleşide samimi açıklamalarda bulunan Uğur, MHP’ye gönül veren herkesi kucaklayacaklarını ve partiye küskün olanları da ikna etmeyi başaracağını söyledi. Sizleri keyifli sohbetimizle baş başa bırakıyoruz…

Öncelikle sizi biraz tanıyalım. Ahmet Uğur kimdir?

1982 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde doğdum. İlkokulu Keskin’de, ortaokulu ve liseyi Ankara’da okudum. Daha sonra Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olup askerliğimi de yaptıktan sonra 2006 yılında Kandıra’ya yerleştim ve o günden bu yana Veteriner Hekim olarak ilçemizde görev yapıyorum.  Evli ve 2 çocuk babasıyım.

Siyasete nasıl başladınız?

Göçmen bir ailenin çocuğuyum. Atalarımız Orta Asya’dan gelmiş. Bu yüzden Anadolu kültürüyle yetişen bir aileye mensubum. Anadolu kültüründe zaten vatan, millet, bayrak, töre, örf, adet sevgisi her zaman vardır. Biz bu değerlerle büyüdük. Akıl çağımıza geldiğimizde milliyetçilik hep ailemizden gördüğümüz bir şey olduğu için ülkü ocaklarına gönül verdik. Lise yıllarında Ulus Ülkü Ocağı’na gittim. Liseden sonra Ankara Üniversitesi gibi bir üniversitede arkadaşlarımla birlikte ülkücüğü canlandırdık. Eğitim masası kurduk, teşkilat masası kurduk. Bu sırada Ankara Ulus’ta ocak bağlantım olduğu için beni eğitim masa başkanlığına atadılar. Burada gençleri toparlayıp, eğitim verdim. Buradaki başarım üstlerinde kulağına gidince Ulus Ülkü Ocakları Başkanlığı’na getirildim. Ankara’daki teşkilat görevim 2006 yılında sona erdi ve görevim aynı şekilde Kandıra’ya geldiğimde de devam etti.

‘İLÇE BAŞKANI OLMAMIN SEBEBİ’

Kandıra teşkilatında ne zaman görev aldınız?

Kandıra’ya yeni geldiğimde belediye başkanlığı Cumhuriyet Halk Partisi’ne aitti. Kandıra’ya yeni yerleşmeme rağmen ve bölge insanını tanımamama rağmen gücün, iktidarın yanında değil ideolojilerimizin yanında olduk. Partili dostlarımızı tanıdıkça teşkilatla iç içe olmaya başladık. Nusret Koç başkanımızın döneminde parti yönetimine girdim ve o günden sonra teşkilatla olan ilişkimi hiç kesmedim. Tüm gelen başkanlara maddi ve manevi destek verdim. Daha sonra yönetime girmedim. Teklif eden başkanlara da şunu söyledim; ‘Ben zaten hep sahalardayım.’ Hiçbir zaman Milliyetçi Hareket Partisi mensubu olduğumu ve ülkücü olduğumu gizlemedim. Kandıra’da beni kime sorarsanız sorun bunu söyler. Siyasi görüşümden dolayı hiçbir zaman ticari kaygım olmadı. Ama hekimlik yaparken de kimseyle siyaset ilişkisi kurmadım. Zaten bugün Kandıra’da ilçe başkanı olmamın sebebi de bu. Biz insana insan olduğu için değer veriyoruz.  

Türkan Özcan’ın görevden alınması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkan başkanla yönetimde olmasam da birkaç dönem birlikte çalıştık. Teşkilatımıza yıllarca sahip çıkmış, koşturmuş, ülkü ocaklarında yetişmiş, gerektiğinde elini taşın altına koymuş bir arkadaşımız. Tabi siyaset her gün farklı bir şekilde yaşanıyor. Milliyetçi Hareket Partisi’nde de 1 Kasım seçimlerinden sonra değişim hareketleri başlamıştı. Bu değişim rüzgârında Sayın Devlet Bahçeli’nin karşısındaki adaylar kongre istedi. Türkan başkanımız da bu süreçte Kandıra’nın nabzını tutarak üyeleri dolaştı ve teşkilatla istişare ederek değişimden yana karar aldı. Genel merkezimizde bu talebin karşısında Türkan başkanımızı görevden almayı uygun gördü. Bunu sorgulamak bize düşmez. Türkan başkanımızın yerine Özkan başkanımız atandı. O da 9 ay boyunca görevi layığıyla yerine getirdi.

SEÇİMLE GÖREVE GELMEK İSTEDİM

Türkan başkan görevden alındığında size de başkanlık teklifi geldi mi?

Evet, teklif geldi ancak ben kabul etmedim. Bunun nedeni davamdan vazgeçmek veya görevi kabul etmek istemememle alakası yoktu. Sadece benim talebim seçimle göreve gelmekti. Seçilerek göreve gelen insanın kabullenileceğini biliyordum. İnsanlar oy verdiği insanın peşinden giderler. Bu yüzden o dönemde bu görevi kabul etmedim. Ama sürecin dışında da durmadım.

Kandıra teşkilatı olarak genel merkezin politikalarını destekleyecek misiniz?

Biz ilçe teşkilatı olarak il teşkilatımızın ve genel merkezimizin politikalarıyla uyumlu çalışacağız. Ancak bu yoldan gidersek Türkiye’ye huzur ve refah gelir. Ayrışmadan hiçbir şey doğmaz. Tabi ki genel merkezimizin politikalarını onaylamayan arkadaşlarımız da vardır. Onlara da anlatacağız, ikna edeceğiz, dışlamayacağız. Dışladığımız zaman kutuplaşırız. Biz neyin istendiğini, neyin amaçlandığını anlatarak, birlik ve beraberlik içerisinde bu süreci atlatacağız. Bizim genel merkezimizden ayrı bir politika izlememiz mümkün değil.

Kongrede İl Başkanı Aydın Ünlü açıkça rakibiniz Özkan Ayyıldız’ın arkasında yer aldı. Bu sizi üzdü mü?

Hayır, kesinlikle bu beni üzmedi aksine sevindirdi. Burada ilçe başkanının arkasında duran bir il başkanı var. Özkan başkanımız buraya zor bir dönemde gelip zor bir görev üstlendi. 9 ay boyunca da görevini en iyi şekilde yerine getirdi. İl başkanımızın Özkan başkanımızın arkasında durması gerekiyordu zaten. Biz biliyoruz ki il başkanımız teşkilatların arkasında ve bizi de asla yalnız bırakmayacak. Biz de bu güvenle daha rahat çalışacağız. Aydın başkanımızla birlikte istişare halinde olarak, onların aldıkları kararlara göre çalışma yapacağız.

GENEL BAŞKANIMIZIN EMRİNDEYİZ

Seçimi kazanır kazanmaz sokaklarda Hayır’cılar kazandı gibi bir algı oluşturuldu. Yönetiminizde muhalif kesimden isimler var mı?

Ben bu görüşe kesinlikle karşıyım ve bu şekilde anılmak kesinlikle istemiyorum. Ben listemi oluştururken genel merkezimizin politikalarını destekleyecek isimleri seçmeye gayret gösterdim. Yönetimimde Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin karşısında yer alacak bir isim kesinlikle yok. Hayır’cılar, Evet’çiler diye bir şey de yok. Kongrede Milliyetçi Hareket Partisi kazandı. Teşkilatımız ve Kandıra kazandı. Bu da genel merkezimizin düşüncesi kazandı demektir. O yüzden bunların konuşulmasına hiç gerek yok. Biz teşkilat olarak Genel Başkanımızın emrindeyiz. Liderimizin söylediğinden farklı bir şey söylememiz kesinlikle mümkün değil. Bir ilçe başkanının genel başkanından farklı bir politika izlemesi mümkün mü? Böyle düşünen bir insan zaten kendisini partili olarak görmez. Böyle bir algı oluşturulmasını kesinlikle istemiyorum.

Teşkilatınızın kapıları kimlere açık, kimlere kapalı?

Bizim kapımız vatan ve millet sevgisi olan, kendini bu çatı altında hisseden, bu çatıya yakın gören herkese açık. Vatanını, milletini sevmeyen, memleketimizin geleceğini, bekasını düşünmeyenlere ise kapalı. Biz Kandıra’da MHP’ye gönül veren herkesi kucaklamayı hedefliyoruz. Küskünlerimiz, dargınlarımız olmayacak.

Bundan sonraki projeleriniz neler? MHP Kandıra teşkilatı nasıl bir yol izleyecek?

Teşkilatımız hep olumlu projelerin içinde olacak. Kısır siyaset döngülerinin içinde görünmeyecek. Sadece laf siyasetiyle değil, Kandıra’da faydalı olacak her türlü hizmetin içerisine gireceğiz. Ben yıllardır Kandıra’da olmamın ve halkla iç içe olmanın verdiği bir avantaja sahibim. Araman’da ki Akçaova’da ki, Karaağaç’ta ki ve Kandıra’nın son köyü olan Çakmaklar’dan merkeze kadar tüm büyüklerimizin derdini biliyorum. Hayvancılıkla, sulamayla ilgili çiftçilerimizin sıkıntıları var. Geçim sıkıntılarını, iş sıkıntılarını biliyoruz. Sosyal faaliyetlerde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Otopark sıkıntımız, konut sıkıntımız, emeklilerimiz ve yaşlılarımız için sosyal alanlarda sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Çocuk bakım evleriyle ilgili sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Sırf çocuklarını bakacak kimse olmadığı için çocuk yapmayan çalışanlar var. En büyük sıkıntı bu. Bunların çözümü noktasında elimizi taşın altına koyacağız. Muhalif politikayla değil, istişare ve uyum politikalarıyla bu işleri çözebilecek insanlarla beraber çalışacağız. Bu işleri görmezden gelen idarecilere eksiklikleri göstereceğiz. Tamamen çözüm üretme siyaseti yapacağız.

Teşkilat olarak referandum çalışmalarına başlayacak mısınız?

 Tabi ki il başkanlığımızla birlikte program yaparak, köylerimizde ziyaretler yapacağız. Kahve kahve, ev ev dolaşarak çalışmalarımızı yapacağız ve üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz.

KANDIRALILAR DA MHP HAYRANLIĞI VAR

MHP, 2014 yerel seçimlerde Kandıra’da 2’nci parti olmayı başarmıştı. Önümüzdeki yerel seçimlerde oy oranlarını arttırarak iktidar olabilme şansı var mı?

Sadece seçim döneminde mahallelerde olmakla seçim kazanılmaz. İnsanların dertleriyle dertlenirsen, mutluluklarını paylaşırsan, sıkıntılarını dinlersen ve çözüm bulmaya çalışırsan her eve girmiş olursun. Biz önümüzdeki seçimlerde her haneye ve her insana ulaşma yolunu deneyeceğiz. Kandıra’da Milliyetçi Hareket Partisi için ciddi bir potansiyel var. Yıllardır içinde olduğum insanları tanıyorum. Hepsinin içinde gizlenmiş bir MHP hayranlığı var. Önemli olan bunu doğru zamanda doğru kişiyle ve doğru politikalarla ortaya çıkarmak. Kandıra’da MHP’nin iktidara gelerek yıllarca da iktidarda kalması çok sürpriz bir şey değil. İnsanların düşünce yapısına baktığımızda bire bir Milliyetçi Hareket Partisi ile uyumlu olduğunu görüyoruz. Sadece bu zamana kadar ulaşamamışız. Bunları aşacağız. Partimizi önce Kandıra’da, sonra Kocaeli ve Türkiye’de iktidara taşıyacağız.  

Kandıra hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kandıra’da sorun üretmek çok kolay, çözüm bulmak çok zor. Sadece bizim teşkilatımızdan değil genel olarak bahsediyorum. Bizim çözüm yoluna giderek, Kandıra’mızı daha da ileri götürmemiz gerekiyor. İlçemiz iklimiyle, havasıyla, doğasıyla, deniziyle eşsiz bir yer. Hep şunu söylüyorum; Kandıra’da aç kalan her yerde aç kalır. Toprağa taşı ekseniz yeşerir. Hayvancılık için, sanayi için, turizm için uygun. Kandıra dünyanın başkenti İstanbul’a 100 kilometre bile değil. Bir tarafında sanayi şehri Kocaeli var, bir tarafta Sakarya. Ama bugüne kadar hak ettiği noktaya gelememiş. Bu yüzden bizim doğru bir siyaset yapmamız gerekiyor. Diğer siyasi parti temsilcilerimizin de benimle aynı fikirde olduğunu ve bu yönde çalıştığını biliyorum. İnşallah hep birlikte Kandıra’mızı hak ettiği yere getireceğiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle delegelerimize çok teşekkür ediyorum. Bizlere çok büyük teveccüh gösterdiler. Dostlarımız da bu süreçte çok büyük destek verdiler. Benim bu kararı almamda çok yardımcı oldular ve hep arkamda durdular. Bundan sonra da eminim ki arkamda duracaklar. Beni bu göreve layık gören herkese çok teşekkür ediyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye