Büyükşehir Site Üstü
Logonun alti
levet gödek

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.


KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Yaşam

Memur-Sen zam istiyor: "Enflasyon arttı, maaşlar eriyor"

Son dönemde yaşanan enflasyondaki artış nedeniyle bir açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, “Gelirde adalet için 400 TL seyyanen zam talep ediyoruz” dedi

19 Ocak 2021 Saat: 21:13
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.024 kez okunmuştur

Memur-Sen zam istiyor: "Enflasyon arttı, maaşlar eriyor"
Memur-Sen zam istiyor: "Enflasyon arttı, maaşlar eriyor"

Memur-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Şahin Yaşlık, pandeminin temel gündem olduğu 2020 yılının kamu görevlileri açısından Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşadıkları bir yıl olarak da geride kaldığını söyledi. Sözleşme görüşme süreçlerinin

Hakem Kurulu; kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerini yüzdelik olarak 2020 yılında 4+4, 2021 yılında 3+3 şeklinde oransal artış yapılması kararı verdiğini söyleyen Yaşlık, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Memur-Sen olarak bu oranların ülkenin, ekonominin ve kamu görevlilerinin gerçekleriyle, geçmiş dönem enflasyon verileriyle uyumlu olmadığını dile getirmiştik. Ayrıca işverenin teklifine hayır demiş, hakemin kararına da tepki göstermiştik. 2020 enflasyon rakamları incelendiğinde ortaya çıkan tablo özetle şudur. İşverenin reva gördüğü artış birinci altı aylık dönem için dördüncü aydan, ikinci altı aylık dönem için ise üçüncü aydan sonra enflasyona yenilmiş ve kamu görevlilerini mağdur etmiştir.

MAAŞLAR ERİYOR
Somutlaştırdığımızda, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine ilk altı ay için yüzde 1.75, ikinci altı ay için yüzde 4.33 enflasyon farkı yansıtılmış, 2020 yılı toplam artışı ise karara göre yüzde 8.16 iken hayata göre yüzde 14.82 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka ifadeyle hakemin ve işverenin karara yazdığı artıştan yüzde 80’lik bir sapma meydana geldi. Bu tablonun düzeltilmesi, enflasyonu yenen maaş ve ücret hedefinin belirlenmesi gerekiyor. Ortay Açıkan enflasyon tablosu kamu görevlilerinin maaşları ve ücretlerinin eridiğini gösteriyor.

ENFLASYON ARTTI
Yıllık enflasyon oranının bir önceki yıla göre yüzde 24 arttığı, gıda enflasyonunun yüzde 25 seviyesinde olduğu, 2020 yılbaşı ve sonu itibariyle faiz tarafında yüzde 75’lik artışın gerçekleştiği, bütçede faiz giderlerinde son 3 yıllık dönem itibariyle yüzde 45 ve yüzde 70 artış oluştuğu, kur tarafında yüzde 40’a yakın artış rakamına ulaşıldığı gerçekleri artık göz ardı edilmemelidir.

400 TL ZAM TALEBİ
Gelir dağılımda adaleti sağlamak, enflasyon kaynaklı kayıpları telafi etmek için kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 1 0cak 2021’den geçerli olmak üzere en düşük devlet memuru aylığının yüzde 10’a denk gelecek tutarda seyyanen zam istiyoruz. Daha somut ifadeyle, kamu görevlilerinin mevcut maaşlarına 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde 400 TL zam talep ediyoruz. Böylece geçmiş yönüyle kayıpların giderilmesini, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskinin bitirilmesini istiyoruz.

CÖMERTLİK BEKLİYORLAR
Alın terinin karşılığının zamanında verilmesini istiyoruz. Bu ederin ödenmesinde hükümetin siyasi sorumluluk hassasiyetiyle sorunu çözümle, talep ve teklifimizi onaylaması ile buluşturması gerektiğine inanıyoruz. Kamu görevlilerimiz alın teri hakkını takdir etmekte cömert olacaktır. Biz bu cömertliğin, kamu yönetimi ve devlet tarafında da temel bakış olarak benimsenmesini bekliyor, seyyanen zam istiyoruz.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
OTO
ENERJI
Yaman
dönmez
Coşkun Kırtasiye