Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Sağlık

Memeyi almadan kanser tedavisi

Aile Konak Hastanesi Karamürsel Karmek işbiliği ile düzenlenen seminerde, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK tarafından kanserli memeyi almadan uygulanan tedavi yöntemleri anlatıldı

3 Ekim 2017 Saat: 04:19
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.487 kez okunmuştur

Memeyi almadan kanser tedavisi
Memeyi almadan kanser tedavisi

Gölcük Ford Otosan Sapağı karşısında hizmet veren Aile Konak Hastanesi, meme kanseri konusunda erken tanının önemini vurgulamak amacıyla Karamürsel Karmek kursiyerlerine bir seminer düzenledi. Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK tarafından verilen seminerde, meme dokusu, meme kanseri oluşumu, güncel meme tedavileri konusunda önemli bilgiler aktarıldı. Şirinocak, meme kanserinin geçmişte kanser öyküsü olanlarda sıkça görüldüğünü, kendi kendine meme kontrolünün özellikle kırklı yaşlarda çok sık yapılması gerektiğini vurguladı.

Aile öyküsü önemli

Aile Konak ve Karamürsel Belediyesi Karmek Kurslarıyla ortak düzenlenen seminerde konuşan Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Ahmet ŞİRİNOCAK, ailesinde (anne, teyze gibi) meme kanseri öyküsü olanların çok daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizerek, yılda bir meme ultrasonu ile iki yılda bir mamaografi yaptırmanın erken tanı koymada önem kazanacağını ifade etti.  Her kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade eden Şirinocak, kendi kendine meme muayenesinin mutlaka her kadının uygulaması gerektiğini söyledi.

 Meme koruyucu cerrahi

Meme Kanseri tanısı konulmuş hastaların tedavi sürecinde koltukaltı lenf bezinin doğru evrelendirilmesini sağlayan Mavi Boya Tekniği, meme başı altına ve tümörlü kısma uygulanarak, lenf bezlerine ulaşmayı sağlıyor. Bu teknikle ameliyat esnasında kurulan küçük bir laboratuar (Frozen) sistemiyle mavi boyalı kısımdan alınan örnek inceleniyor. Böylece meme koruyucu cerrahi burada önem kazanarak, kanserli hücerelerin koltukaltında bulunan lenf bezlerine sıçrayıp sıçramadığı saptanarak, hastanın koltukaltının alınmasının önüne geçilmiş oluyor.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye