Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Kültür

Manavlar kahvaltıda buluştu

Kocaeli Yerel Kültür Platformu tarafından düzenlenen kahvaltıda platform üyesi dernek üyeleri bir araya geldi

16 Mayıs 2017 Saat: 02:04
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 5.740 kez okunmuştur

Manavlar kahvaltıda buluştu
Manavlar kahvaltıda buluştu

Kocaeli Yerel Kültür Platformu İzmit Öğretmen Evi’nde düzenlediği kahvaltıda platforma bağlı üyeler ile buluştu. Gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşması yapan, Kocaeli Yerel Kültür Platformu Başkanı Dr. Metin Şentürk, “Kocaeli'de son 50 yıldır sanayileşmeye bağlı olarak nüfus çok hızlı arttığı için kentleşme ile ilgili konular çok önem kazanmıştır. Yoğun göç ve kentleşme, doğası gereği geleneksel kültür değerlerini ve yerel yaşam tarzını etkilemekte ve aşındırmaktadır. Bununla birlikte, kentleşme süreci içerisinde, yaşadığı yerin demografik ve ekonomik olarak kentleştiğini fark eden yerleşiklerin (Manavların) bu değişime ayak uydurması. Kendini bu sürece ait hissetmesi, yaşayış tarzı olarak benimsemesi ve davranış biçimlerini kabullenmesi de arzu edilen düzeyde olmamıştır” ifadelerini kullandı.

“DERNEKLERİN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Şentürk açıklamasının devamında,“Kocaeli’de yaşayan herkesin kent adına sorumluluk almaktan kaçınmadığı, kente aidiyet duygusunun güçlendiği, kent adına ortak hareket edebilen bir yer, bir kent olmak için çaba sarf etmek hepimizin görevidir. Bu sebeple, Kocaeli kentlilik bilincinin geliştirilmesi ve yerel kent kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasında yerel kültür derneklerinin rolü çok önemlidir” dedi.

“10 DERNEK ORTAK ÇALIŞMA YAPTIK”  

Şentürk konuşmasının sonunda şunları söyledi: “Kocaeli yerlilerinden oluşan derneklerin sevgi, saygı, hoşgörü üzerine kurulu bir Kocaeli kent hayatı tesis edilmesi ve Kocaelilik bilincinin geliştirilmesi adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu düşünce ile bir araya gelen Kocaeli Yerel Kültür Platformu olarak amacımız Kocaeli’deki tarihi ve kültürel mirasın korunması, gelecek nesillere aktarılması ve Kocaelilik bilincinin geliştirilmesi için güç birliği ile hareket etmektir. Kocaeli yerlileri bu kültürün yaratılması aktarılması,  korunması, tanıtılması amacıyla 10 dernek ortak çalışma yaptık” diye konuştu.

PLATFORMDAKİ DERNEKLER

Çınarlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Derince Taşköprülüler Derneği, Dilovası köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genç Kandıralılar Derneği, Gebzeliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Gebze, Çayırova, Darıca Dilovası Taşköprülüler Derneği, Gebze Duraklı köyü ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği, iZKANDER (İzmit ve Kandıra Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği), İzmit Taşköprülüler Derneği, Körfez Taşköprülüler Derneği.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye