Belediye
Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Kültür

Küçük Balıkçı Abilerine kök söktürdü

10’uncusu düzenlenen Geleneksel Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği bu sene de zevkli görüntülerle sona erdi

8 Mayıs 2017 Saat: 19:30
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 5.462 kez okunmuştur

Küçük Balıkçı Abilerine kök söktürdü
Küçük Balıkçı Abilerine kök söktürdü

Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği (KAMADER) ve Kandıra Belediyesi tarafından Kandıra Kaymaz Ütük Göletinde  ortaklaşa düzenlenen Geleneksel Turna Balığı ve Tatlı Su Levreği Tutma Şenliği Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, İstanbul Gece Balıkçıları, İzmit Çağdaş Engelliler ve Kandıra Engelliler Dernekleri, Lider Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü gibi bir çok sponsor firmanın desteği ile gerçekleştirildi.  Düzenlenen yarışma programı ödül törenine  Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, kurum müdürleri, dernek temsilcileri ve yarışmacılar katıldı.

DERECEYE GİREN YARIŞMACILAR

6 Mayıs Cumartesi gecesi Ütük Göletine gelen katılımcıların kamp kurmaları ile başlayan şenlik, büyük küçük demeden halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma ve yoğurt yeme yarışması gibi kültürel oyunlarla birlikte amatör balıkçılığa ait sinevizyon gösterileri ile gün boyu devam etti. ‘’ En büyük ve en çok turna balığı”, "en büyük ve en çok tatlı su levreği" yakalama yarışması olmak üzere dört dalda yapılan yarışlarda En büyük Levrek yakalama yarışmasında 1’ inciliği Onur Koç, En büyük Turna yarışmasında 1’inciliği ise Arda Kuyucu kazandı.

ABİLERİNE KÖK SÖKTÜRDÜ

En çok Levrek yakalama yarışmasında 1’inci Ersan Göksu, 2’inci Kadir Vuran ve 3’üncü Fatih Temel oldu. En çok Turna yakalama yarışmasında ise 1’inci  Arda kuyucu, 2’inci Davut şen, 3’üncü Ahmet Sağlam oldu. Yarışmanın galibi ise küçük yaşına rağmen iki dalda yakaladığı başarı ile büyük alkış alan Arda Kuyucu oldu. Kuyucu büyük balıkçılara taş çıkararak iki dalda birinci olmaya hak kazandı. Dereceye giren katılımcılara olta ve bot gibi balıkçı malzemeleri hediye edildi.

KANDIRA KAYMAKAMI MEHMET SOĞUKPINAR: ‘’

Bilimin yanında çocuklarımızı, gençlerimizi doğayla haşır neşir bir şekilde görmek bizleri mutlu ediyor ‘’Kandıra’nın güzelliklerinden bahsederek konuşmasına başlayan Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar,  konuşmasında çok güzel plajları olan festival alanları olan bir ilçede yaşıyoruz. Sizleri Kandıra’nın diğer alanlarında da ağırlamak isteriz. Bilim çağında yaşıyoruz. Bilimin yanında çocuklarımızı, gençlerimizi doğayla haşır neşir bir şekilde görmek bizleri mutlu ediyor. Bu organizasyonda emeği geçen herkese ve katılımcılara teşekkür ediyorum’’ dedi.

BAŞKAN KÖKEN: ‘’

Zamanı durduramamamız ve böyle keyifli anlar için fırsat yaratamamızın sıkıntılarını yaşıyoruz ‘’ Programda kısa bir konuşma yapan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, geçmişte arkadaşlarının zaman zaman balığa gidelim olta atalım diye kendisine teklifte bulunduğunu aktardığı konuşmasında, ‘’Tabi bizim vaktimiz olmadığı için balık yakalamanın nasıl zevkli bir iş olduğunu, nasıl bir keyif alındığını hiçbir zaman anlayamadık. Zaman teknoloji zamanı. Dünya çok hızlı ilerliyor. Teknoloji çağında gençlerimizin doğayla buluşması zorlaşıyor. Teknolojiye bağımlı hale gelen toplumlarda yaşanan asosyalleşme sorunlarından gençlerimizi kurtarmak adına için gerçekleştirdiğimiz programlarımıza değer veriyor ve destekliyoruz. Burada çoluk çocuk, gece, soğuk demeden çadırlarda gerçekleştirdiğiniz bu organizasyon  gösteriyor ki, zamanı durduramamamız ve böyle keyifli anlar için fırsat yaratamamızın sıkıntılarını yaşıyoruz. Bu anlamda şu güzellikleri yaşadığınız ve gönül verdiğiniz için size gıpta ediyor ve tebrik ediyorum. Bilgisayar dünyasında, bu kadar karmaşanın içinde, yeşillik alanda göl etrafında oltayı atıp keyif çıkarmak kadar büyük bir keyif olmasa gerek . O yüzden bu anların değerini bilelim.’ ‘’ diyerek sürdürdü.

KAMADER BAŞKANI ENGİN UZTÜRK :  

‘’Doğayla barışık bireyler yetiştirmek istiyoruz ‘’ Ödül töreninde konuşma yapan KAMADER Başkanı Engin Uztürk, organizasyona katkı sağlayan herkese ve katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, ‘’Ülkemizin zengin olan su kaynaklarından etkili ve verimli olarak yararlanmak, su potansiyeli ve balıklar başta olmak üzere su ekosistemlerinde yaşayan canlıların önemini anlatmak doğayla barışık olmak bilinçli bireyler nesiller yetiştirmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre ve zengin kaynaklar bırakabilmek doğal varlıklarımızı sevdirmek ve bu konularda eğitmek, bölgenin kültürel ve yöresel tanıtımını sağlayarak bölge halkına ekonomik hareketlilik sağlamak amacıyla düzenlenmiştir. Bu kutsal amaç için burada toplandık ‘’ dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye