Belediye
Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Eğitim

Kandıralı Sezer Başarıda Engel Tanımıyor

Kandıra'da Spina Bifida (ayrık veya açık omurga) hastası olan 15 yaşındaki Sezer Yaşar, TEOGda 569 puan aldı. Tekerlekli sandalye ile okuldaki eğitimini sürdüren, sınıflarını takdirle geçen Sezer Yaşar, iyi bir lisede eğitim görme

18 Mayıs 2017 Saat: 00:24
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 11.348 kez okunmuştur

Kandıralı Sezer Başarıda Engel Tanımıyor
Kandıralı Sezer Başarıda Engel Tanımıyor

Kandıra'nın Gebeli Mahallesi'nde bir okulda hizmetli olarak çalışan Ayhan ve ev hanımı Nagehan Yaşar'ın iki çocuğundan biri olan ve Spina Bifida hastası Sezer Yaşar (15)'ı okula başlayacağı zaman ailesi Kandıra'da bulunan özel eğitim sınıfı bulunan Zafer Orta okula verdi. Sınıf öğretmenin 3 gün sonra Sezer'i fark etmesi sonucu özel eğitim sınıfından normal öğrencilerin eğitim gördüğü sınıfa aldı.Derslerinde çok başarılı olan Sezer'i sadece ellerini kullanabildiği için annesi, babası ve ağbeyi kucağında okula götürüp getirdi. Eğitim hayatı boyunca şuana kadar hep taktir alan Sezer Yaşar TEOG sınavında da 569 puan alarak ortalamanın çok üzerinde bir puan aldı.

BENİ OKUTMAK İÇİN BABAMIN PARASI YETMEYEBİLİR
Spina bifida hastası olduğu için yürüyemediğini söyleyen Sezer Yaşar, "Bu hastalık yürümemi engelliyor. Sadece kollarımı kullanabiliyorum. Karnelerimin hepsi takdir daha teşekkür görmedim. TEOG sınavından 569 puan aldım. Kocaeli ortalaması 250 ve ortalamanın baya üzerinde bir sonuç aldım. Lise olarak İzmit'ten bir okul düşünüyorum. İleride spor spikeri veya tarih profesörü olmak istiyorum ama biraz da avukatlık beni cezp ediyor. İlber Ortaylı gibi tarih profesörü olmak istiyorum. Babam benim okuduğum okulda hademe olarak çalışıyor. İzmit'te kazanırsam babamın ekonomik durumları yetersiz parası yetmeyebilir. Okulda beni taşımak için hademe olarak işe girmek zorunda kalması benim canımı biraz sıkıyor. Bize yetkililerin sahip çıkmasını destek olmasını istiyorum. Aslında ailem de bana yardım etmek istiyor ve yardımlar çok. Okula giderken ilk zamanlarda traktör bazen de bebek arabasıyla götürüyorlardı. Şimdi bir arabamız var onunla gidiyoruz. Sınıfa giderken de kucakta veya tekerlekli sandalye ile annem, babam veya abim taşıyor. Ayrıca Galatasaray'ı tutuyorum maçlarına gitmek nasip olmadı henüz. Bir sürü kişi götüreceğiz diyor ama götürmediler. Bunlar benim moralimi biraz bozuyor. Sadece stadın önünden bir kez geçtim onun dışında hiç görmedim. Sadece bir karşılaşma bile olsa izlemek istiyorum. Derbi falan olması önemli değil sadece tek bir karşılaşma olsun yeter." diye konuştu.

HER YIL TAKTİR GETİRDİ
Çocuğunun birinci sınıftan itibaren çok başarılı olduğunu ve taktirname getirdiğini söyleyen annesi Nagehan Yaşar, "Sınıfında çok başarılı birinci sınıftan bu yana hep takdir getiriyor. 90 üstü ortalaması geliyor. Çok iyi derslerini de düzenli çalışıyor ben istemesem bile kendi dersinin sorumluluğunu biliyor. TEOG'ta çok güzel başarılar elde etti. Bizi mutlu etti, gururlandırdı daha iyi bir okulda okumasını istiyor ben de tabi ki okumasını istiyorum. Artık bize destek olacak birilerinin çıkmasını istiyoruz en azından iyi bir okulda okuması için. Çünkü biz kendi imkanlarımızla okutamayacağız bir tane de üniversiteye giden çocuğumuz olacak ona ayrı bir ev açmak zorunda kalacağız. Bu durumda ikisini birden yürütemeyeceğiz. Oğlum iyi bir okulda okumak istiyor. Ben bu puanları ufak bir ilde okumak için almıyorum diyor." diye konuştu.
Çocuğunun iyi bir okulda okumasını isteyen baba Ayhan Yaşar, "Kandıra Zafer Ortaokulunda ücretli olarak çalışıyorum sigortamı kendim ödüyorum. Sürekli bir işim yok çocuğumun okuması için daha düzenli ve sürekli bir iş olmasını istiyorum. Engelli yürüyemediği için biz anne babası olarak okula kendimiz götürüyoruz. Çocuğumun daha iyi bir okulda okumasını istiyorum. Yetkililerden destek bekliyorum çocuğumu iyi bir okulda okutmak istiyorum.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye