Hbaer İhbar

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Yaşam

Kandıra Bezi Tescillendi

Kandıra’nın en önemli değerlerinden biri olan Kandıra Bezi, Kandıra Halk Eğitimi Merkezi’nin başvurusunun ardından tescil ettirildi ve 6769 sayısı Sınai Mülkiyet Kanunu Kapsamında koruma altına alındı.

29 Kasım 2018 Saat: 17:20
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.427 kez okunmuştur

Kandıra Bezi Tescillendi
Kandıra Bezi Tescillendi

09 Ocak 2018 tarihinde başvurusu Kandıra Halk Eğitimi Merkezi tarafından yapılan “Kandıra Bezi” 396 dosya numarasıyla Mahreç İşareti/Coğrafi İşaret olarak 22 Kasım 2018 tarihinde tescil ettirildi ve 6769 sayısı Sınai Mülkiyet Kanunu Kapsamında koruma altına alındı. Bu kapsamda Ankara Türkiye Marka ve Patent Kurumu’nda önceki gün düzenlenen Kandıra Bezi ve diğer 22 Coğrafi İşaretin tescil törenine Kandıra Bezi’ni temsilen Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan, Kandıra Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ayhan Kazancı ve Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Akbel katıldı. Törende Kandıra Bezinin tescil belgesi Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Aslan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Çetin Ali Dönmez tarafından takdim edildi.

KANDIRA BEZİ ÜRETİMİNE YENİDEN BAŞLADIK

Konu ile ilgili açıklama yapan Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan “Kandıra Bezi asırlar boyunca ilçemizin bir değeri olmuş ve son zamanlarda unutulmaya yüz tutmuştu. Göreve geldiğimiz günden bu yana Kandıra Beziyle ilgili çalışmalarımız devam etmekteydi. Eski değerlerimizi yeniden canlandırmak adına dokuma tezgâhlarımızı faaliyete geçirerek Kandıra Bezi üretimine yeniden başlamak hedefimizi gerçekleştirdik. Şu an KO-MEK ve Kandıra Halk Eğitimi Merkezi’nde dokuma çalışmaları devam etmekte. Kandıra Bezi’ni de bir marka olarak tescil ettirip ve koruma altına alarak yeni bir hedefimizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Bu süreçte emeği geçen Kandıra Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ayhan Kazancı ve Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Akbel’e teşekkür eden Özkan, “Ayrıca dokuma tezgâhlarıyla üretim sürecinde aktif bir rol oynayan Kandıra KO-MEK Müdürü Serap Kılıç ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesine, tescil konusunda bizleri teşvik eden Kaymakamımız Mehmet Ünal’a, bu süreçte desteklerini esirgemeyen Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ VE KO-MEK’TE

Kandıra Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ayhan Kazancı ise yaptığı açıklamada, “Kandıra Halk Eğitimi Merkezi olarak Kandıra Bezi’ni yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Kandıra Bezi’nin en önemli özelliği çok yüksek oranda ketenden üretilmesi. Eskiden kıyafet olarak kullanılsa da şu dönemde üzerine nakış da işlenerek daha çok gelin odası eşyaları, süs eşyaları olarak kullanılmak üzere dokunmakta. Kurumumuz ve KO-MEK’te üretimimiz devam etmekte” dedi. Ayrıca kurum tarafından Coğrafi İşaret olarak tescil edilmesiyle hem markalaşması hem de koruma altına alınması açısından önemli bir adım atıldığını söyleyen Kazancı, bu süreçte önemli bir görev üstlenen ve tüm araştırma, yazışma sürecini yürüten Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Akbel’e ayrıca teşekkür etti.

KAYMAKAM ÜNAL’A TESLİM EDİLDİ

Programdan sonra Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan ve Halk Eğitimi Merkezi yöneticileri Kandıra Kaymakamı Mehmet Ünal’ı ziyaret ederek tescil belgesini takdim etti. Konu ile ilgili olarak Kaymakam Ünal tescil ve dokuma konusunda emeği geçen Kandıra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken ve Kandıra KO-MEK’e teşekkürlerini iletti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat