Hbaer İhbar

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Ekonomi

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık: Kandıra’ya 15 yılda 356 milyon TL yatırım yaptık

Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin konuğu olan İSU Genel Müdürü Sağlık, 2004-2018 yılları arasında Kandıra’ya toplamda 356 milyon lira yatırım yaptıklarını, gelecek yıl ise 24 milyon liralık yatırımın planlandığını söyledi.

30 Aralık 2018 Saat: 06:10
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 774 kez okunmuştur

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık: Kandıra’ya 15 yılda 356 milyon TL yatırım yaptık
İSU Genel Müdürü Ali Sağlık: Kandıra’ya 15 yılda 356 milyon TL yatırım yaptık

Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin 25. Yıl Kutlama Programına katılan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, Kandıra ilçesinde 2004 - 2018 yılları arasında Namazgah Barajı, Güneş Enerji ve Hidro Elektrik Santralleri, içme suyu ve atıksu arıtma tesisleri, içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapıları ile dere ıslahları için 356 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini belirtti.

ONUR KONUĞU;İSU GENEL MÜDÜRÜ
Kocaeli Kandıralılar Derneği’nin 25. Yıl Kutlama Programı, Kerpe Kaptan Restaurant’da gerçekleştirildi. Dernek Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak’ın ev sahipliğinde düzenlenen programa, Genel Müdür Ali Sağlık’ın yanı sıra Medikalpark Kocaeli Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Özcan Avcı ile derneğin eski başkanları, üyeleri ve aileleri katıldı. 25. Yıl Kutlama Programında misafirlere ünlü “Kandıra Hindisi” ikram edildi.

219 MİLYON İÇMESUYU YATIRIMI
Programda, İSU Genel Müdürlüğü’nün ilçede yaptığı yatırımların yer aldığı bir sunum yapan Genel Müdür Ali Sağlık, Kandıra ilçesinde 933 km’lik alanda hizmet verdiklerini söyledi. Kandıra ve çevresinde yıllarca susuzluk problemi yaşandığını hatırlatan Genel Müdür Sağlık, içme suyu problemini gidermek için kurum olarak 219 milyon liralık yatırımla Namazgah Barajı ve Dudutepe İçme suyu Arıtma Tesisi, 878 km uzunluğunda içme suyu şebekesi, 4 adet içme suyu terfi merkezi, 41 adet yeni depo inşa ederek 35 adet deponun da bakım ve onarımını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Sağlık, ”Yaptığımız yatırımlar sonucunda şehir merkezi ile,  kırsal ve sahil bölgelerine; arıtılmış kesintisiz su vererek ilçenin 100 yıllık içme suyu problemini ortadan kaldırdık. ” dedi. 

YÜZDE 80 ATIKSU YATIRIMI
Kurum olarak, “Atıksu’da Sıfır Kirlilik” ilkesi ile hizmet verdiklerini de aktaran İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, atıksu altyapı çalışmaları için son 15 yılda 522 km uzunluğunda kanalizasyon altyapısı, 2’si ileri biyolojik ve 4’ü modüler olmak üzere 6 adet atıksu arıtma tesisi, atıksuları toplamak için 71 adet yeni fosseptik ve atıksuları arıtma tesislerine aktarmak için de 5 adet terfi merkezi inşa ettiklerini söyledi. Atıksu yatırımları için 93 milyon lira yatırım bedeli ödediklerini ifade eden Genel Müdür Sağlık, şunları kaydetti. ”Yaptığımız yatırımlarla birlikte 2004 yılından bu yana Kandıra ilçemizin atıksu ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan yatırımlerı gerçekleştirdik. Duraklı, Kabaoğlu, Kemaliye, Selimköy, Sahtiyanlar, Topluca - Şabanlar, Çakırcaali, Civelekler bölgelerinde şebeke çalışmalarımız sürmektedir. Kalan bölgelerin atıksu altyapısını 2019 yılı yatırım programımıza aldık. Hedefimiz ilçemizde atıksu altyapısı olmayan yer kalmayacak şekilde yatırımlarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

TAŞKINLARA SON
Kandıra’da zaman zaman yoğun yağışların yaşandığını da ifade eden Genel Müdür Ali Sağlık, taşkın koruma işlevi olan Namazgah Barajı ile birlikte artık şehir merkezinde su baskınlarını yaşanmadığını kaydetti. Namazgah, Selce, Dombay, Kerpe Düzler, Seyrek, Kerpe Miço ile sahil bölgelerindeki derelerde 3 km uzunluğunda ıslah çalışmaları gerçekleştirdiklerini de aktaran Genel Müdür Sağlık, ayrıca ilçe merkezinde olmak üzere birçok bölgede 27 km uzunluğunda yağmursuyu hattı yaptıklarını söyledi. Su taşkınlarına karşı 2018 yılında 43 km dere temizliği çalışmaları gerçekleştirdiklerini de ifade eden Sağlık, dere ıslahları ve yağmursuyu hatları için 19.5 milyon lira ödeme yaptıklarını dile getirdi.
2019 YILINDA 24 MİLYON LİRA YATIRIM
“İSU olarak son 15 yılda 356 milyon liralık yatırım yaptık” ifadelerini kullanan Genel Müdür Ali Sağlık, 2019 yılı yatırım programı kapsamında ise Kandıra Hira İçme suyu Terfi Merkezi ve Basma Hattı, 240 km uzunluğunda içme suyu ve kanalizasyon hattı ile 1 adet atıksu arıtma tesisi ve 6 adet atıksu terfi merkezinin yapılacağı Kandıra Dikili, Babalı, Çamkonak ve Pınardüzü Mahalleleri İçme suyu ve Kanalizasyon Hatları ile Kandıra Namazgah GES 2 projelerini planladıklarını söyledi.

Kandıra’da 2019 yılında yaklaşık 24 milyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Genel Müdür Sağlık, konuşmasını şöyle tamamladı, ”Kandıra ilçemiz yıllarca mağdur edildi. Kandıra’ya ne yapsak az. Bu mağduriyeti gidermeye çalışıyoruz. Bundan sonra gücümüzün yettiği oranda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunu göz önünde bulundurarak son 15 yılda 356 milyon lira üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımların sonucunda yüzde 72 olan içme suyu kayıp kaçak oranını yüzde 31 seviyelerine indirdik. Hedefimiz 2 yıl içerisinde yüzde 25 seviyelerine indirmek olacaktır. İnşallah bunu da el birliği ile başaracağız. ”dedi.
BAŞKAN KAYMAK’DAN TEŞEKKÜR
Düzenledikleri programa katılımından dolayı Genel Müdür Ali Sağlık’a teşekkür eden Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Av. Abdurrahman Kaymak da, “Yapılan hizmetler, yeraltı suyu gibi… Yetkili birisi anlatmayınca, gözümüzün önüne sermeyince içinde olduğumuz şeyin boyutlarını bilemiyoruz. Su çeşmeden aktığında sorun yok; akmadığında herkes soruyor. Kandıra’da doğup büyüyen biri olarak, bu toplantıda verilen bilgiler ile İSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımların farkında olmadığımızı öğrendim. Bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi olduk. Bu programda öğrendiklerimiz burada kalmayacaktır. Gittiğimiz yerlerde mutlaka paylaşacağız.” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Av. Abdurrahman Kaymak, programa katılımından dolayı Genel Müdür Ali Sağlık’a teşekkür ederek plaket verdi. Gecede, Genel Müdür Ali Sağlık ile dernek yöneticileri hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
Coşkun Kırtasiye
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık lazer epilasyon Ankara evden eve nakliyat