Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Sağlık

Doktorlar artık reçeteye hacamat ve sülük de yazabilecek

Bitkisel ilaç ve geleneksel uygulamalar SGK kapsamına alınacak. Buna göre hacamat ve sülük gibi geleneksel uygulamaları hekimler reçeteye yazabilecek.

24 Mart 2018 Saat: 07:57
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.037 kez okunmuştur

Doktorlar artık reçeteye hacamat ve sülük de yazabilecek
Doktorlar artık reçeteye hacamat ve sülük de yazabilecek

Sağlık Bakanlığı, ilaç kullanımını azaltmak için çalışma başlattı. ‘Geleneksel ve tamamlayıcı tıp’ olarak adlandırılan uygulamalar SGK kapsamına girecek. Proje hayata geçirildiğinde doktorlar reçetelere ‘hacamat’ ve ‘sülük’ gibi yöntemleri yazabilecek. Sağlık Bakanlığı, ‘geleneksel ve tamamlayıcı tıp’ adı altında yapılan uygulamaları yaygınlaştırmak için adım atıyor. Hacamat ve sülük gibi uygulamaları gerçekleştirecek hastanelerin açılması gündemde. Proje hayata geçirildiğinde doktorlar artık reçeteye bitkisel ilaçlar ve ‘geleneksel tıp’ adı verilen bu uygulamaları da yazabilecek.
Reçeteye yazılacak
Gazete Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Sağlık Bakanlığı, ilaç maliyetlerini düşürmek ve hastaların kimyasal ilaca bağımlılığını en aza indirmek için çalışma başlattı. Bakanlık bu çerçevede ‘geleneksel ve tamamlayıcı tıp’ (GETAT) adı verilen uygulamayı genişletmeyi hedefliyor. Uygulama hayata geçince doktorlar, hastalara ‘kimyasal ilaç kullanma zorunluluğu yok’ teşhisini koyarsa ya da kanserin ileri safhalarında ilaçla izlenebilecek bir yol kalmadığı sonucuna varılırsa reçeteye ‘GETAT’ yazabilecek. Teşhis, modern tıp yöntemleri ve bitkisel takviye aynı grupta anılacak. Bakanlığın amaçlarından biri de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile birlikte ‘Anadolu tıbbı’ adı verilen uygulamaları Türkiye’de ve dünyada yaygılaştırmak.

Giderleri SSK karşılayacak
18 üniversite hastanesinde bulunan GETAT merkezlerinin sayısı artırılacak. Bitkisel ürün, geleneksel tedavi gibi uygulamalar hekimler tarafından tavsiye edilecek ve reçetelere yazılacak. Bakanlık, bu tedavilerin modern tıptan ayrı olmadığını, bu nedenle ‘alternatif tıp’ olarak adlandırılamayacağını iddia ediyor. GETAT reçetelendirmeleri kişinin isteğine bırakacak. GETAT kapsamında hangi tedavilerin ve bu tedavilerin ne kadarının SGK tarafından karşılanacağı netleşmiş değil.

Sağlık Bakanlığı, 19-22 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da DSÖ ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi ortaklığı ile GETAT Kongresi gerçekleştirecek. Kongreye, 30 ülkeden 115 yabancı, 178 yerli bilim insanı ve DSÖ temsilcisi katılacak. Ocak 2018 itibarıyla 18 üniversitede GETAT merkezi, 480 GETAT ünitesi açıldı. 14 sertifikalı uygulama alanında 4 bin 954 sertifika verildi.

Hangi yöntemler kapsama giriyor?
Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yayımladığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’ndeki tedavi çeşitleri şöyle:

– Akupunktur
– Sülük
– Mezoterapi
– Hipnoz
– Kupa uygulaması (Hacamat)
– Fitoterapi
– Refleksoloji
– Homeopati
– Osteopati
– Ozon
– Apiterapi
– Proloterapi
– Larva
– Müzikterapi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
dönmez
yaman
daş
Coşkun Kırtasiye