Hbaer İhbar
Yılmaz Usta

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Video

Foto Galeri

KOCAELİ Hava Durumu

KOCAELİ KOCAELİ

Adliye

Danıştay'dan Kandıra Gıda OSB'ye iyi haber

Kocaeli İdare Mahkemesi, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni yine iptal etmişti. Danıştay’da olan dava ile ilgili mutlu haber geldi. Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önünde hiçbir engel kalma

7 Mart 2018 Saat: 22:39
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 17.797 kez okunmuştur

Danıştay'dan Kandıra Gıda OSB'ye iyi haber
Danıştay'dan Kandıra Gıda OSB'ye iyi haber

Kandıra’yı gıda sanayinde Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri haline getirmek üzere 8 yıl önce kurulan Kandıra Gıda İhtisas OSB, adeta idari mahkeme ve Danıştay arasında gidip geliyordu.  Bin 923 dönüm arazinin bin 920 dönümünün büyük kısmını, arazi sahiplerinden rızalarıyla alan OSB yönetimi, bir vatandaşın 3 dönümlük bir arazisini satmaması ve mahkemeye OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda bulunmasıyla çıkmaza girmişti. Yargı tarafından defalarca verilen “iptal-devam” kararları, yatırımcıyı zor duruma soktu. 

3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu ile ilgili görsel sonucu

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ soruşturmalarında ise, Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin adeta bir FETÖ yuvasına dönüştürülmek istendiği ortaya çıkmıştı. Yapıaln soruşturmalar ve düzenlemeler ile OSB’deki tüm yapı temizlendi. Geçtiğimiz yıl OSB’nin işlerini kolaylaştırmak adına Gıda İhtisas Sanayici ve İşadamları Derneği kuruldu. Dernek öncülüğünde bölgede kamulaştırma çalışmalarına hız verildi. 2 bin dönümde inşa edilecek olan OSB için 11 bin 300 hisse el değiştirdi. Toplamda 1.960 dönümlük bir arazi, arazi sahiplerinin rızasıyla, anlaşmalar sonrasında OSB’nin oldu. Geriye kalan 40 dönümlük arazinin de 37 dönümü mahkeme yoluyla kamulaştırıldı. 

3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu ile ilgili görsel sonucu

Kamulaştırmaya karşı çıkan tek isim ise yaklaşık 3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu. Mürsel Yaylalı OSB’ye arsasını vermemekle kalmadı, Kocaeli İdare Mahkemesi’ne OSB’nin iptal edilmesi için başvuruda da bulunmuştu.  Yaylalı’nın gerekçesi ise OSB bölgesinin Namazgah Barajı su havzasında yer almasıydı. O dönemde OSB konusunda yetkili olan isimler, Namazgah Barajı’nın OSB düşünülerek inşa edildiğini, yatırımlar hayata geçtikten sonra bölgede aratacak nüfus için bu barajın planlandığını ifade edildi.

3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu ile ilgili görsel sonucu

Ve sürecin artık sonuna gelindi. Danıştay’da olan davada ise yatırımcıyı mutlu edecek bir karar çıktı. Karar göre, Mürsel Yaylalı’ya ait olan arazi kamulaştırılarak OSB alanın içine dahil edildi. Bu kararla birlikte Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulmasının önünde hiçbir engel kalmadı. Danıştay’ın önümüzdeki günlerde gerekçeli kararını yazması bekleniyor. Gerekçeli karar sonrası bölgede OSB çalışması başlayacak.
3 dönümlük bir arazinin sahibi olan Mürsel Yaylalı olmuştu ile ilgili görsel sonucu

haber içi

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere 1 yorum yapılmıştır
gökhab 09.03.2018 12:31
hayırlı olsun, umarım en kısa zamanda hayata geçer
 

Kandıranın Sesi, Haberin Doğru Adresi Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Yakup
dönmez
yaman
daş
Coşkun Kırtasiye