Bugün | İletişim | Künye | Arşiv | Sitene Ekle | Anasayfa Yap
Yeni Kayıt         Şifremi Unuttum!
Kandıra'nın Sesi, Haberin Doğru Adresi - Anasayfa
                                                                  

Hacımazlı Muhtarı’ndan İSU’ya tepki
Başkan Köken’den hacılara ziyaret
Ölmez: 1 Kasım’da millet kazanacak
AK Partili Kadınlar, itfaiye haftasını kutladı
Yazı Boyutu : 12 punto14 punto16 punto18 punto

Kandıra'nın Yeni Umudu: Tarım Organize Sanayi

Kandıra'nın Yeni Umudu: Tarım Organize Sanayi 10 Eylül 2009 18:00
Kandıra’nın ekonomisini canlandırmak, ticari yaşamına katkı sağlamak amacıyla bir süredir üzerinde çalışılan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar hızlandı.
Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclis Salonu’nda dün bu amaçla düzenlenen toplantıya İl Sanayi Ticaret Müdürü İhsan Ertuğrul, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Erkan Ayan, KSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Bülent Karagöz, tarım, hayvancılık ve gıda sektöründe faaliyet gösteren çeşitli firmaların temsilcileri katıldılar.

KSO’DAN TAM DESTEK
Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasındaki amacın Kandıra ilçesinin kalkınması olduğunu vurguladı. Zeytinoğlu, KSO olarak bu projenin daima içersinde olacaklarını söyledi. Bu proje için 150 dolayında kuruluş ve kişiye çağrı yaptıklarını, ancak beklenen katılımın olmamasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Proje Koordinatörü Hamit Eroğlu, daha sonra sunum yaparak, Kandıra Gıda İhtisas OSB ile ilgili rakamsal bilgiler aktardı.

F TİPİ’NİN YAKININDA KURULACAK
Hamit Eroğlu, Kandıra F Tipi Cezaevi yakınında 2038 dönümlük alanda gerçekleştirilmesi düşünülen Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin sulu tarıma değil, kuru tarıma elverişli olduğunu söyledi. Kandıra’da aktif nüfusun yüzde 69.19’nun tarımla uğraşmasının Gıda Organize Sanayi Bölgesinin oluşumunda etken olduğunu kaydeden Eroğlu, 2 yıllık sürede fabrikaların kurulacağını ve toplam 6 yılda Gıda Organize Sanayi Bölgesinin tam kapasite ile çalışmasının planlandığını sözlerine ekledi.
KSO Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Bülent Karagöz, Kandıra İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin vizyon projesi olmaya aday olduğunu belirterek, Türkiye’de ilk kez Gıda Organize Sanayi Bölgesi olacağını söyledi. Karagöz, burada tarım veya hayvancılıkla ilgili gıda ürünlerinin işlenmesinin burada sağlanacağını ve bölgeye birde otel yapılacağını kaydetti.

ODABAŞ: “KOCAELİLİLER YİNE DIŞLANDI”

Toplantıya katılan Marsiad Genel Başkanı Bahri Odabaş, iki yıldır Kocaeli’de tarıma katkı verme amacıyla projeler oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşmek istedik. Ne yazık ki bir randevu dahi alamadık. Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinde İstanbullu, yani Kocaeli dışından insanların olması ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu oluşuma destek vermesi bizleri rahatsız ediyor. Büyükşehir nedense il dışındakilere yakınlaşıyor. Kocaelililere neden yakın olamıyor?” şeklinde eleştiri getirdi.

Marsiad Başkanı Odabaşı’nın sorusunu KSO Başkanı Zeytinoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Ayan yanıtladı. Büyükşehir Başkan Danışmanı Ayan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun en kolay ulaşılabilen bir başkan olduğunu vurgulayarak, Başkanın telefonunun sürekli açık olduğunu söyledi. Başkan Danışmanı Ayan, Marsiad’ın bacasız sanayiyi telaffuz ettiğini, ancak taleplerinde makine imalatının yer aldığını söyledi. KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Projesi müteşebbis heyetinin netleşmediğini, bu oluşumun kuruluşunun yılbaşında gerçekleşeceğini açıkladı.

Bu haber 2418 defa okundu.
<< Önceki || Sonraki >>
   
Yorum Ekle
Başlık:
Metin:
*Üye girişi yapılmadığından yorumlarınız "Misafir" rumuzu ile yayınlanır. Ücretsiz Üyelik için tıklayınız.
Tavsiye Et
Sayin okucuyumuz bu haberi istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz.
*Kime:
*Kimden:
*Kisa Mesaj :
 
* İlgili yerleri boş bırakmayınız!
Yorum Yap
Tavsiye Et
Yazdır
Kaydet
Yorumlar ( 0 / 0 )
Diğer Ekonomi Haberleri :
<<
>>Yazarlar
1
Okunan:
Hafta / Bu Ay / Yıl
Son Yorumlar
Dünden Kalanlar
İlgili Haber
En Çok Gönderilenler

sanalbasin.com üyesidir
» Sitene Ekle  » Anasayfa Yap  » Sık Kullanılanlar  » RSS  » Site Haritası
Kandıra'nın Sesi © 2007-20014 Tüm haklari saklidir. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayinlanamaz. Manşet Kocaeli Gazetesi Kandıra Temsilciliği